Zavraždený separatista má nástupcu, Doneck bude viesť Pušilin

Zavraždený separatista má nástupcu, Doneck bude viesť Pušilin
Zdroj foto: SITA/AP
Zavraždeného vodcu proruských separatistov Alexandra Zacharčenka dočasne nahradí na čele neuznávanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. Ten doteraz zastával funkciu predsedu doneckého poslaneckého snemu. Hlasovanie o novom vedúcom predstaviteľovi sa konalo niekoľko dní po tom, ako Zacharčenka zabil výbuch.

Predchádzajúci najvyšší predstaviteľ medzinárodne neuznanej republiky Alexandr Zacharčenko zahynul 31. augusta pri výbuchu v reštaurácii v Donecku. Jeho právomoci ešte v ten istý deň - z poverenia veliteľstva tamojších ozbrojených síl - prevzal vicepremiér Dmitrij Trapeznikov.

V piatok bola ohlásená ďalšia zmena: výkonom funkcie najvyššieho predstaviteľa bol dočasne poverený Denis Pušilin. Rozhodla o tom najvyššia rada DĽR, teda miestny parlament, ktorého je Pušilin predsedom. Dokument o vymenovaní Pušilina na post hlavy DĽR odsúhlasila väčšina poslancov tohto "parlamentu teroristov," napísala agentúra UNIAN. Príslušné vyhlásenie prečítala podpredsedníčka zboru Oľga Makejevová.

Moskva aj predstavitelia DĽR pripísali zodpovednosť za augustový výbuch, pri ktorom zahynul Zacharčenko, Kyjevu. Ukrajinská strana - naopak - tvrdí, že Zacharčenka zavraždili Rusi alebo jeho odporcovia z radov separatistov. "Podľa našich informácií stoja za výbuchom buď militanti, alebo ruské špeciálne služby," uvádza sa vo vyhlásení Ukrajinskej bezpečnostnej služby, ktorá naznačila, že Zacharčenko sa stal pre Rusko nepohodlným.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá