Vodca doneckých separatistov je mŕtvy, o život prišiel pri výbuchu

Vodca proruských separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike na východe Ukrajiny Alexander Zacharčenko zahynul pri výbuchu v kaviarni v Donecku. Informovala o tom povstalecká tlačová agentúra DAN.

Miesto stretnutí separatistov

Pri výbuchu v kaviarni Separ, v ktorej sa schádzalo vedenie separartistov a ktorú podľa niektorých informácií vlastnil samotný Zacharčenko, okrem toho utrpel vážne zranenia aj minister financií DĽR Alexander Timofejev. Neďaleko miesta výbuchu údajne separatisti zadržali niekoľkých Ukrajincov, ktorí by mohli byť jeho pôvodcami. Informovala o tom ruská tlačová agentúra Interfax, táto informácia však zatiaľ nie je potvrdená.

Na útok už reagoval aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý označil Zacharčenka za "naozajstného vodcu". "Rusko bude vždy s vami," odkázal Putin obyvateľom Donecka. Novým dočasným najvyšším predstaviteľom DĽR sa stal doterajší vicepremiér Dmitrij Trapeznikov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne po útoku vyhlásilo, že za ním stála ukrajinská vláda. "Namiesto napĺňania Minských dohôd a hľadania spôsobov, ako vyriešiť ich vnútorné konflikty, vláda v Kyjeve nastúpila na cestu terorizmu. Nepodarilo sa im naplniť prísľub mieru a evidentne sa rozhodli vrátiť sa ku krviprelievaniu," vyhlásila hovorkyňa rezortu diplomacie Maria Zacharovová.

Ukrajina popiera účasť

Hovorkyňa ukrajinskej tajnej služby Elena Gitlinskaya poprela, že by šlo o akciu Kyjeva. "Ukrajinské tajné služby s týmto nemajú vôbec nič spoločné," vyhlásila.

Podľa viacerých médií je ďalším možným vysvetlením boj medzi jedntolivými frakciami separatistov. Britská BBC v tejto súvislosti pripomína, že Zacharčenko napriek počiatočnej podpore už dávnejšie nebol obľúbencom Moskvy.

Proruskí povstalci sa zmocnili rozsiahlych území na východe Ukrajiny vrátane Donecka v apríli 2014. V bojoch boli podľa očitých pozorovateľov výrazne podporovaní ruskou armádou, čo však Kremeľ nikdy otvorene nepriznal. V konflikte medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou zahynulo viac ako 10 000 ľudí. Po podpise mierovej dohody v Minsku v roku 2015 najťažšie boje ustali, hoci príležitostne naďalej dochádza útokom z oboch strán.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá