Vyriešenie kľúčového problému osád by Rómom prinieslo komfort

Vyriešenie kľúčového problému osád by Rómom prinieslo komfort
Zdroj foto: TASR/Oliver Ondráš
Vysporiadanie pozemkov pod osadami má konečne odstrániť dlhoročný problém s vlastníckymi vzťahmi a následným zavedením infraštruktúry, ako je voda, elektrina či kanalizácia, jednoducho všetkého, čo do obce patrí. Uviedol to splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Opatrenie má prispieť k zmene osád na tzv. nové dediny.

Na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity existuje národný projekt vysporiadania pozemkov, ktorého oprávnenými žiadateľmi je 150 obcí. "V rámci tohto projektu vie náš úrad v prvej fáze financovať geodetov, právnikov a mediátorov, ktorí majú pomôcť pripraviť dokumentáciu obce tak, aby bolo vysporiadanie úspešné. Do konca augusta poslalo 145 obcí žiadosť o zapojenie sa do projektu, čo znamená, že chcú vysporiadať pozemky," uzavrel Ravasz.

S tým súvisiaca zmena zákona o pozemkových úpravách vyšla z iniciatívy Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Starostovia akejkoľvek obce môžu iniciovať vysporiadanie pozemkov pod osadou v zjednodušenom režime. "Hlavným prvkom je to, že už nie je potrebné dohadovať sa s každým vlastníkom zvlášť," zdôraznil. Zákon zmenil a doplnil legislatívu o pozemkových úpravách, platí od septembra 2017.

Na základe informácií z Atlasu rómskych komunít z roku 2013 úrad uviedol, že na Slovensku je 1070 obcí, kde žije rómska komunita. Segregované osídlenia mimo obce, respektíve segregované osady sú v 233 z nich.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá