Hrdina, hovoria o zosnulom McCainovi. Sústrasť vyslovil aj Kiska

Rakva so zosnulým americkým senátorom Johnom McCainom bude verejne vystavená v budove Kapitolu vo Washingtone, ako aj v jeho domovskom štáte Arizona, kde ho do Senátu zvolili šesťkrát. Donald Trump na jeho pohreb nepríde. McCain, ktorého v mladosti roky mučili v zajatí, bol považovaný za ikonu amerických republikánov. Správa o jeho smrti zarmútila aj Andreja Kisku.

Príde Obama aj Bush

Slovenského prezidenta Andreja Kisku hlboko zarmútila správa o smrti amerického senátora McCaina. Napísal to na sociálnej sieti Twitter. V statuse v anglickom jazyku McCaina opísal ako "muža odvahy, silných princípov a neúnavného bojovníka za hodnoty, ktoré zdieľame na oboch stranách Atlantiku". Zároveň jeho rodine a blízkym poprial úprimnú sústrasť.

Rakvu vystavia v stredu - na jeho nedožité 82. narodeniny - v Kapitole arizonskej metropoly Phoenix a v piatok v Rotunde washingtonského Kapitolu. Vo štvrtok sa v baptistickom kostole v Phoenixe uskutoční pri obmedzenej účasti zádušná omša, po ktorej bude v sobotu nasledovať v Katedrále svätého Petra a Pavla vo Washingtone súkromná rozlúčka.

Následne sa v nedeľu uskutoční samotný pohreb na cintoríne Námornej akadémie Spojených štátov v štáte Maryland. S pohrebnou rečou majú vystúpiť dvaja bývalí prezidenti USA - Barack Obama a George W. Bush. Súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump sa podľa poslednej vôle McCaina nezúčastní na žiadnom zo smútočných podujatí. Trumpovu administratívu bude pravdepodobne zastupovať viceprezident Mike Pence.

Ukončil liečbu

McCain, ktorému v júli 2017 diagnostikovali rakovinu mozgu, zomrel vo veku 81 rokov v sobotu obklopený rodinou na svojom arizonskom ranči. Jeho rodina iba v piatok oznámila, že senátor sa rozhodol ukončiť liečbu. Guvernér štátu Arizona Doug Ducey vo svojom vyhlásení píše o McCainovi ako o "velikánovi""ikone""americkom hrdinovi". McCain je podľa guvernéra Američanom, na ktorého sa nikdy nezabudne. Dodal, že senátor vždy bojoval za to, čo bolo podľa jeho názoru správne, aj keď to nebolo práve populárne. 

McCain, veterán vojny vo Vietname, strávil vyše päť rokov ako vojnový zajatec. Stal sa senátorom celkovo šesťkrát a v roku 2008 neúspešne kandidoval v prezidentských voľbách proti demokratovi Barackovi Obamovi.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá