Zásah v horiacom lese komplikuje munícia, evakuovali stovky ľudí

Viac ako 540 ľudí museli evakuovať v Nemecku. Dôvodom je mohutný lesný požiar neďaleko Berlína. Hasičom sa ho už z veľkej časti podarilo dostať pod kontrolu. Prví obyvatelia sa preto začali vracať domov. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Časť požiaru už pod kontrolou

Stovkám nemeckých hasičov sa poradilo v piatok dostať z veľkej časti pod kontrolu mohutný lesný požiar v spolkovej krajine Brandenbursko. Agentúru DPA o tom informoval brandenburský minister vnútra Karl-Heinz Schröter.

Vo štvrtok večer museli urýchlene evakuovať obyvateľov troch obcí približne ležiacich 50 kilometrov južne od Berlína po tom, ako sa lesný požiar v oblasti rozšíril medzičasom na územie s rozlohou asi 400 hektárov. Svoje domovy muselo opustiť viac ako 500 ľudí.

Došlo aj k detonáciám

Polícia uviedla, že hasenie plameňov komplikuje stará munícia z druhej svetovej vojny, ktoré je stále v zemi v lesoch a mohla by v dôsledku požiaru explodovať. Miestny poslanec Christian Stein informoval, že k niekoľkým detonáciám aj došlo a do týchto oblastí hasičov nepustili. Plamene sa tam snažili uhasiť pomocou helikoptér.

V noci na piatok vietor privial dym až do Berlína, kde v niektorých štvrtiach úrady vyzvali obyvateľov, aby si zatvorili okná. Nemecko má za sebou jedno z najteplejších letných období v dejinách sprevádzané aj v Brandenbursku mimoriadnym suchom. To je teraz živnou pôdou pre lesné požiare, ktorých riziko je v celom Nemecku mimoriadne vysoké.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá