Záchranné akcie boli úspešné, turistov zo sopky evakuovali

Viac ako 500 uviaznutých turistov sa podarilo indonézskym záchranárom evakuovať zo sopky Rinjani na ostrove Lombok. Ľudia sa odtiaľ nevedeli dostať po nedeľňajšom silnom zemetrasení. Otrasy so silou 6,4 si vyžiadali 17 obetí a vyše 300 zranených.

Odhaduje sa, že po zemetrasení s magnitúdou 6,4 ostalo na sopke uväznených okolo 560 turistov zo Spojených štátov, Francúzska, Holandska, Thajska, Nemecka a mnohých ďalších krajín. Do pondelňajšieho večera miestneho času sa do bezpečia dostalo 543 turistov, ktorým zostupové trasy zahatali dotrasy, zosuvy pôdy a bahna.

Rinjani je aktívny stratovulkán nachádzajúci sa na severovýchode ostrova Lombok. S výškou 3726 metrov ide o druhú najvyššiu sopku Indonézie, obľúbenú medzi turistami. V jej kaldere sa nachádza jazero Segara Anak s hĺbkou 230 metrov. Posledné väčšie erupcie boli zaznamenané v máji 2009, máji 2010 a septembri 2016. Podľa najnovšej oficiálnej bilancie si nedeľňajšie zemetrasenie vyžiadalo na susednom ostrove Bali najmenej 16 mŕtvych a viac ako 350 zranených.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá