Fotogaléria: Pozrite si prvé samostatné stretnutie Trumpa a Putina

Fotogaléria: Pozrite si prvé samostatné stretnutie Trumpa a Putina
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský prezident Vladimir Putin sa v Helsinkách stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na jednodňovom historickom summite.

Putinovo lietadlo meškalo 30 minút, na letisko dosadlo teda v čase, keď sa mal ruský líder podľa plánu stretnúť so šéfom Bieleho domu.

Putina na helsinskom letisku privítal šéf fínskej prezidentskej administratívy Jukka Siukosaari, následne sa jeho konvoj vydal smerom do centra Helsínk. Putin po prvý raz použil v zahraničí novú prezidentskú limuzínu Kortež. Automobil mal premiéru počas Putinovej inaugurácie v máji.

Po tom, ako dorazil na miesto stretnutia do helsinského prezidentského paláca Putin, čakalo sa na príchod Trumpa. Limuzína amerického prezidenta má prezývku "The Beast".

Ide o vôbec prvé samostatné stretnutie Trumpa a Putina a zároveň o prvý bilaterálny summit lídrov týchto krajín od apríla 2010.

Trump bezprostredne pred začiatkom summitu na brífingu povedal, že s Putinom hodlá hovoriť o bilaterálnych vzťahoch medzi Washingtonom a Moskvou, jadrových zbraniach, otázke Číny, ako aj o vojenských a obchodných záležitostiach, spresnila spravodajská stanica CNN. Trump podľa vlastných slov dúfa v nastolenie dobrých vzťahov.

Summit sa koná v čase, keď sú americko-ruské vzťahy v najhoršom stave od ukončenia studenej vojny. Zhoršili ich viaceré záležitosti ako ruská anexia Krymu, ruská podpora separatistov na Ukrajine, podpora sýrskeho prezidenta Bašára Asada, údajný zásah do amerických prezidentských volieb v roku 2016 či nezhody ohľadom iránskeho jadrového programu.

Ani jedna zo strán neočakáva na helsinskom summite výrazný prelom v rokovaniach vzhľadom na veľké názorové rozdiely ohľadom všetkých otázok. Pre Putina je však už samotné konanie summitu víťazstvom, keďže to ukazuje, že USA považujú Rusko za veľmoc, ktorú nemožno ignorovať.

Prezidenti po rokovaní čakajú na začiatok pracovného obeda v Prezidentskom paláci v Helsinkách.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá