Organizátori si veria. MS vo futbale sa majú rozšíriť o 16 krajín

Možno už nasledujúce majstrovstvá sveta vo futbale budú mať 48 účastníkov namiesto pôvodných 32. Usporiadatelia svetového šampionátu v roku 2022 z Kataru sú naklonení myšlienke rozšírenia záverečného turnaja o 16 krajín a údajne by to organizačne mohli zvládnuť aj sami.

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Gianni Infantino si želá vidieť 48 tímov na MS 2022, ale Kataru odporučil organizátorskú pomoc okolitých štátov. Jeden z predstaviteľov Kataru v sobotu vyhlásil, že podujatie so 48 tímami by sa mohlo uskutočniť na ôsmich štadiónoch v Dauhe a jej okolí. "Áno, dá sa to urobiť, potrebujeme len vymyslieť ako. Ak bude formát nastavený správne, môže z toho byť vzrušujúci turnaj. Ak však budeme mať pocit, že to nebude v prospech nás alebo futbalu, nepôjdeme do toho," povedal Nasser Al Khater, asistent generálneho sekretára pre turnajové záležitosti v Katare.

Turnaj si v terajšej podobe vyžiada 28 dní. Vzhľadom na extrémne klimatické podmienky v príslušnom regióne v tradičnom období konania (jún, júl) FIFA pristúpila k presunu na november a december a snažila sa minimalizovať trvanie, aby bol dopad na popredné európske ligové súťaže čo najmenší. A rozšírenie na 48 účastníkov by túto situáciu ešte zhoršilo. "Všetko, čo sme doteraz urobili, bolo pre potreby turnaja s 32 mužstvami," dodal Al Khater.

Rokovania na najvyššej úrovni by sa mohli uskutočniť počas budúceho víkendu, keď do Moskvy na finále MS 2018 zavíta emir Kataru. Štyridsaťosem tímov sa malo pôvodne prvýkrát predstaviť až na MS 2026, ktoré sa uskutočnia v Kanade, USA a Mexiku. Tam by sa 48 tímov rozdelilo do 16 trojčlenných skupín.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá