Nevítaná loď s migrantmi by mala nakoniec zakotviť v Španielsku

TA3 TASR
1.7.2018 18:41

Loď humanitárnej organizácie, na ktorej palube sa nachádza 59 migrantov zachránených z lode potápajúcej sa pri pobreží Líbye, sa vydala na plavbu do Barcelony. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Nevítaná loď s migrantmi by mala nakoniec zakotviť v Španielsku
SITA/AP

Taliansko i Malta odmietli

Prijať loď predtým odmietli Taliansko i Malta, a to aj napriek tomu, že ich prístavy sú k miestu incidentu bližšie. Dohady o tom, kto má migrantov prijať, vyvolali medzi Talianskom a Maltou novú výmenu názorov.

Loď plaviaca sa pod španielskou vlajkou a patriaca mimovládnej organizácii Proactiva Open Arms v sobotu neskoro večer oznámila, že "sa vracia domov" po tom, ako dostala ponuku o poskytnutí bezpečného prístavu od barcelonskej primátorky Ady Colauovej.

Barcelona ich víta

Organizácia Proactiva Open Arms vo svojom tweete odsúdila "neľudskú politiku a zavreté prístavy v Taliansku a na Malte" a spresnila, že jej loď dorazí do Barcelony v stredu. Colauová vo svojom tweete napísala: "Barcelona vás čaká s otvorenou náručou."

V podobnému prípadu došlo aj v polovici júna, keď sa Španielsko ponúklo, že prijme charitatívnu záchrannú loď Aquarius s 629 migrantmi, ktorej predtým Taliansko i Malta zakázali vplávať do svojich prístavov. Loď Aquarius napokon zakotvila vo Valencii. Tento prípad vyvolal medzi členskými štátmi EÚ polemiku, kto by mal prevziať zodpovednosť za migrantov zachránených v Stredomorí.

Nová dohoda o otázke migrantov

Lídri EÚ v piatok po náročných rokovaniach dospeli k dohode o otázke migrantov, ktorú taliansky premiér Giuseppe Conte označil za dobrú pre Taliansko - krajinu, ktorá je v posledných rokoch nútená znášať najväčší príliv prisťahovalcov snažiacich sa dostať sa do Európy ilegálne plavbou na lodiach pašerákov. Táto dohoda pritom nezaväzuje ostatné členské štáty EÚ, aby prisťahovalcov od štátu, kde vstúpia na európsku pevninu, preberali, má sa tak diať na dobrovoľnej báze, teda bez vytyčovania kvót.

Od roku 2014 sa na riskantnú plavbu cez Stredozemné more k pobrežiu Talianska vydalo viac ako 650.000 migrantov. Veľkú časť z nich pred smrťou na mori zachránili súkromné alebo mimovládne organizácie. Taliansko prijalo asi 170.000 osôb. Podľa štatistík  počet prichádzajúcich migrantov v tomto roku klesol.

Napriek tomuto poklesu sa naďalej takmer denne časť pokusov o preplávanie Stredozemného mora na vratkých člnoch končí tragédiou. Naposledy sa tak stalo v piatok, keď sa pri pobreží Líbye, neďaleko Tripolisu, utopilo okolo 100 migrantov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok