Mŕtvi a vyše 300 zranených. Japonsko zasiahlo zemetrasenie

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1 rúcalo v pondelok ráno múry a na mnohých miestach v oblasti mesta Osaka na západe Japonska zapríčinilo požiare, ako aj popraskanie ciest a vodovodných potrubí. Zahynuli minimálne traja ľudia a zranenia utrpelo najmenej 300 ďalších osôb.

V meste Osaka prišiel o život 80-ročný muž a v meste Takacuki zahynulo deväťročné dievča, ktoré zostalo uväznené pod poškodeným múrom, napísala tlačová agentúra Kjódó. Padajúci betónový múr zasiahol Rinu Mijakeovú, keď kráčala okolo neho, pričom patril k areálu jej základnej školy. Zábery odvysielané televíznou stanicou NHK zachytávali zrútenú hornú polovicu vysokého múru, ktorý bol pomaľovaný veselými obrázkami stromov, kvetov a modrej oblohy, a obkolesoval školský bazén.

Starosta mesta Takacuki, Tekeši Hamada, sa za smrť dievčatka spôsobené pádom múru ospravedlnil. Stavba bola stará a postavená z betónových blokov, čo je pri zemetraseniach známe riziko. Ďalší, 85-ročný muž zomrel v meste Ibaraki, keď doma uviazol pod zrútenou policou na knihy. V nemocniciach ošetrujú vyše 300 zranených, najviac ich je v meste Osaka.

Zemetrasenie, ktoré zasiahlo uvedený región okolo 07.58 h miestneho času (00.58 h SELČ), malo epicentrum v severnej časti prefektúry Osaka, uviedol meteorologický úrad. Dodal, že nastalo v hĺbke 13 kilometrov. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami nebolo vydané a meteorologický úrad pozmenil pôvodnú magnitúdu 5,9 na spomínanú magnitúdu 6,1.

TOP videá

Zemetrasenie postihlo Osaku - najväčšie mesto v západnom Japonsku a tretie najväčšie v krajine - počas rannej dopravnej špičky, pričom narušilo dopravu vo veľmi širokom okolí. Televízne zábery zachytávali cestujúcich, ako vystupujú z vlakov na koľaje medzi stanicami, keďže železničná premávka vrátane rýchlovlakov bola pozastavená.
Otrasy si vyžiadali aj zrušenie približne 80 letov do a z Osaky, hlásila stanica NHK. V nasledujúcich dňoch sa očakávajú ďalšie zemetrasenia, vyhlásil Tošijuki Macumori, riaditeľ oddelenia pre pozorovanie zemetrasení a vĺn cunami na meteorologickom úrade.

Riaditeľ varoval pred "zvyšujúcim sa nebezpečenstvom zosuvov pôdy a padajúcich múrov" v Osake a okolitých oblastiach, ktoré zemetrasenie silne zasiahlo. Spoločnosť Kansai Electric informovala, že vo svojich troch jadrových elektrárňach v prefektúre Fukui, severne od Osaky, nezaznamenala žiadne odchýlky ani nezvyčajné javy. V prevádzke je jeden reaktor v jadrovej elektrárni v meste Takahama a dva reaktory v jadrovej elektrárni v meste Ói, dodala spoločnosť. Kansai Electric tiež uviedla, že v približne 170 000 domácnostiach v prefektúre Osaka a okolitej oblasti nastal dočasný výpadok elektriny. Na zemetrasenia náchylné Japonsko sa nachádza na území, kde sa stretávajú štyri tektonické platne. V krajine sa nachádza aj vyše 100 aktívnych sopiek.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá