Macedónsky prezident odmietol dohodu premiérov, budúcnosť názvu je neistá

Nezhody pre názov Macedónska aj napriek nádejným dialógom pretrvávajú. Skepsu do procesu vniesol macedónsky prezident Gjorge Ivanov, ktorý odmietol čerstvú dohodu premiérov oboch krajín o novom názve krajiny. Ten má znieť Republika Severné Macedónsko. Vyriešenie dlhoročného sporu by Skopje pomohlo priblížiť sa k Európskej únii.

Podľa slov najvyššieho macedónskeho predstaviteľa v televíznom vystúpení by zmena názvu krajiny z Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko na Republiku Severné Macedónsko degradovala jej práva v Organizácii Spojených národov a znamenala by prehru práva na sebaurčenie a zrušenie 20-ročnej histórie nezávislého macedónskeho štátu.

Európska únia a Severoatlantická aliancia nesmú predstavovať alibi pre zlú dohodu, vyhlásil podľa tlačovej agentúry APA macedónsky prezident. Ivanov by dohodu, ktorú by predstavitelia oboch krajín mali podpísať v sobotu, podporil iba v prípade, že nebude porušením dôstojnosti a identity macedónskeho ľudu.

Podpis macedónskeho prezidenta by bol potrebný na ukončenie ratifikačného procesu dohody v Skopje, avšak v prípade, že to hlava štátu odmietne a parlament dohodu akceptuje aj po druhý raz, Ivanov už nebude môcť odoprieť signovanie ratifikačných dokumentov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá