Zdravotná poisťovňa predstavila novinky, všetko nájdete v aplikácii

Aktualizované:
Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú od konca mája v mobilnej aplikácii k dispozícii všetky svoje aktuálne elektronické recepty. Pribudla aj možnosť reklamácie zdravotnej starostlivosti a funkcia vyhľadania najbližších lekární alebo zdravotníckych zariadení. Štátna poisťovňa o novinkách informovala na tlačovej konferencii.

Postačí recept z mobilu

Niektoré elektronické recepty plne nahradia papierové. "Ak lekár predpíše recept a zároveň ho aj podpíše elektronickým podpisom, v lekárni postačuje na výber lieku recept z mobilu. Klient klikne na zobrazený recept v aplikácii, lekáreň nasníma čiarový kód a liek poistencovi vydá," priblížila riaditeľka odboru zdravotného poistenia VšZP Katarína Gregorová. Aplikácia tiež zobrazuje poistencom lacnejšie náhrady liekov - generiká.

Novinkou v aplikácii je aj reklamácia zdravotnej starostlivosti. Ak sa poistencovi nepozdáva vykázaná zdravotná starostlivosť, pri každom vykázanom vyšetrení alebo lieku má možnosť reklamácie. Tú môže využiť, napríklad ak vyšetrenie neabsolvoval. Informáciu o vybavení reklamácie dostane poistenec do aplikácie.

Bez GRID karty

Zjednodušil sa aj prístup k aplikácii. "Odteraz si klient môže aktivovať mobilnú aplikáciu bez toho, aby žiadal o vystavenie GRID karty. Aplikáciu je možné aktivovať aj v lekárni," priblížila Gregorová. Zoznam lekární, ktoré službu poskytujú nájdu klienti priamo v aplikácii. Vďaka prepojeniu s registrom fyzických osôb sa zjednodušilo aj pridanie dieťaťa, stačí len vyplniť rodné číslo.

Od októbra minulého roka si aplikáciu stiahlo 40.000 poistencov VšZP. Umožňuje nosenie preukazu v mobile, prístup k podrobnostiam o zdravotných výkonoch a ich cene, predpísaných liekoch, nákladoch na lieky a možnej úspore na doplatkoch. Poistenec v nej tiež môže mať zaznamenané informácie, ktoré sa zobrazujú na displeji telefónu aj keď je zamknutý, napríklad krvnú skupinu alebo alergie. Poisťovňa plánuje aj ďalšie rozširovanie služieb.

TOP videá

S jeho prácou je spokojná

Šéf VšZP Miroslav Kočan odmietol, že by mal odísť zo svojej funkcie. Reagoval tak na medializované informácie o jeho konci v najväčšej zdravotnej poisťovni. "V poslednom čase je viacero špekulácií. Generálneho riaditeľa menuje a odvoláva úradujúci minister zdravotníctva. Samozrejme, po tom, čo pán Drucker odišiel zo zdravotníctva, potom úplne z vlády, som hneď kontaktoval novú pani ministerku, či mám jej dôveru. Zatiaľ je plne spokojná s mojou prácou a žiadne úvahy, že by som mal skončiť, z tejto strany nejdú," povedal Kočan.

Informácie podľa jeho slov pochádzajú z médií a "rečí", ale on také nemá. O odchode šéfa VšZP informovali koncom mája Hospodárske noviny. Kočan zastáva funkciu generálneho riaditeľa od mája 2016. O jeho odchode sa v zdravotníckych kuloároch hovorilo už viackrát, informácie sa nikdy nepotvrdili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá