Gál predstavil zmeny vo voľbe sudcov, bude potrebovať opozíciu

Aktualizované:
Minister spravodlivosti Gábor Gál predložil na pripomienkovanie nové pravidlá voľby ústavných sudcov, na ktorých sa dohodla koalícia.

Mali by byť uznávaní

Kandidáti na ústavných sudcov budú musieť mať po novom minimálne 45 rokov, za ich zvolenie na sudcov bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva.“ Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – buď prokurátorskú, notársku či advokátsku alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi.

Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať takisto aj motivačný list. Novela ide do medzirezortného pripomienkového konania, minister podľa vlastných slov preto materiál považuje za živý a vie si predstaviť aj ďalšie zmeny. Takisto vie, že budú musieť o týchto navrhovaných zmenách rokovať s opozíciou. „Tento materiál je pre mňa stále živý, každá zmena, ktorú navrhne opozícia, musí nájsť oporu aj v koalícii. Ten kompromis musíme nájsť, keď chceme 90 hlasov,“ povedal Gál.

Podmienky hovoria o tom, že kandidát by mal byť považovaný za všeobecne uznávanú osobnosť, aby spĺňal predpoklady, že funkciu bude plniť riadne. Novela v jednom bode takisto vyhovie aj prezidentovi Andrejovi Kiskovi – po novom všeobecným sudcom automaticky zanikne funkcia k 31. decembru toho kalendárneho roka, v ktorom dosiahne 68 rokov. Teraz sudcov, ktorí tento vek dosiahli, musela navrhnúť Súdna rada SR na odvolanie a prezident ich musel odvolať. Prezidenta sa týka aj nasledujúca zmena – zabezpečia priestor pre jeho úrad, aby mohol kandidátom klásť otázky a mohol sa aktívne zúčastňovať na procese.

Odradí mladých?

Odborníci pred tým navrhli, aby kandidát na ústavného sudcu musel získať v prvom kole 90 hlasov, ak nezískal, v opakovanej voľbe by mu stačilo 76. Gál sa obáva, či by toto nebol čistý formalizmus, myslí si, že v súčasnom parlamente sa iba ťažko dá rátať s tým, že niekto z kandidátov by vedel získať 90 hlasov. Myslí si, že bude ťažké nájsť aj 76 hlasov.

Tridsaťosem osobností v otvorenom liste kritizovalo aj vek, podľa nich požiadavka mať 45 rokov odradí mladých progresívnych právnikov. Pokiaľ ide o formuláciu, aby bol kandidát „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva,“ tá sa podľa Gála dostane do ústavy. Je však aj taká možnosť, že v zákone bližšie definujú, čo to presne znamená. To je však ešte otvorené.

Deviatim vyprší mandát

Vo februári budúceho roka vyprší deviatim z 13 sudcov Ústavného súdu SR mandát. O zmene pravidiel voľby hovorí aj Programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálová predchodkyňa Lucia Žitňanská. Aj ona, ale dnes aj Gál priznali, že Most-Híd by si vedel predstaviť ešte iný návrh, keďže však ide o zmeny v ústave, musia pre svoje návrh nájsť podporu v koalícii, aj opozícii. Návrh, ktorý minister predstavil, ide do medzirezorného pripomienkového konania, cez leto by mal ísť na vládu, keď v septembri – októbri prejde parlamentom, účinnosť by mal nadobudnúť v novembri, aby sa sudcovia volili už po novom.

Na deväť voľných stoličiek bude 18 kandidátov, ktorých zvolí parlament, prezident z nich deviatich vyberie. Práve to, či si prezident môže, alebo musí vybrať, bolo predmetom sporu medzi prezidentom a vládou pod vedením Roberta Fica. Kiska namietal, že zvolení kandidáti nespĺňajú základné požiadavky, nakoniec však vlani v decembri po vyjadreniach Benátskej komisie a Ústavného súdu vymenoval kandidátov, ktorých NR SR zvolila ešte v roku 2014. Novými ústavnými sudcami sa stali politici za Smer-SD Jana Laššáková a Mojmír Mamojka a notár Miroslav Duriš.

TOP videá

OĽaNO s Gálom nesúhlasí

Kandidáti na ústavných sudcov by sa mali voliť ústavnou väčšinou, teda aspoň 90 hlasmi Národnej rady. Trvá na tom hnutie OĽaNO, ktoré to navrhne do zákona z dielne ministra spravodlivosti Gábora Gála. Pokiaľ to tak nebude, iné pravidlá a podmienky na voľbu kandidátov na ústavných sudcov sú podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča "iba taľafatky".

"Je dôležité, aby kandidáti boli volení ústavnou väčšinou. To je kľúčová podmienka pre to, aby bol Ústavný súd výstavnou skriňou súdnictva. To, čo predstavil minister spravodlivosti Gál, sú taľafatky," povedal Matovič na tlačovej konferencii v parlamente.

Ak sa budú kandidáti voliť len 76 hlasmi, ako navrhuje rezort justície, súčasná koalícia si navolí sama vlastných kandidátov. "A do roku 2031 tu nebude spravodlivosť," uviedol Matovič. Ústavná väčšina by si vyžadovala takých kandidátov, ktorí by si vedeli získať podporu koalície aj opozície. To by podľa Matoviča zabezpečilo očistu Ústavného súdu a spravodlivosť. "Politika by musela ísť bokom," doplnil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá