Populistom sa nepodarilo zostaviť vládu, Taliani smerujú k voľbám

Taliansko podľa všetkého smeruje k predčasným voľbám. Dezignovaný premiér Giuseppe Conte, ktorého prezident Sergio Mattarella poveril zostavením vlády, sa vzdal funkcie. Prezident totiž odmietol vymenovať navrhovaného ministra financií.

Designovaný taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, že sa mu nepodarilo zostaviť vládu. Prezidentský palác v nedeľu uviedol, že Conte zároveň "vrátil mandát" na sformovanie vlády, ktorý mu dal prezident pred štyrmi dňami. Conte povedal, že na zostavenie vlády "vyvinul maximálne úsilie" a spolupracoval so zainteresovanými.

Mattarella predtým odmietol menovať za ministra financií euroskeptika Paola Savonu, ktorý sa stavia proti spoločnej európskej mene. Prezident Mattarella je silno proeurópsky. Aký bude jeho ďalší krok, zatiaľ neoznámil. Právnika Conteho navrhli za premiéra lídri euroskeptického Hnutia piatich hviezd a protiimigračnej Ligy Severu. Conte je univerzitným profesorom práva a na politickej scéne bol úplným nováčikom.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá