Talianskemu premiérovi sa nepodarilo zostaviť vládu

Taliansky designovaný premiér Giuseppe Conte vrátil prezidentovi Sergiovi Mattarelovi mandát na zostavenie novej vlády.

Conte sa v nedeľu večer stretol s Mattarelom v prezidentskom paláci v Ríme, kam ho predvolala hlava štátu. Designovaný premiér počas stretnutia prezidentovi oznámil, že sa mu nový kabinet zostaviť nepodarilo. V stručnom vyjadrení pre novinárov Conte povedal len to, že do snáh o sformovanie kabinetu "vložil maximálne úsilie", pričom úzko spolupracoval s oboma zainteresovanými stranami.

Univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho, ktorý nemá skúsenosti s politikou, nominovali na premiérsky post populistické strany Hnutie piatich hviezd a Liga Severu. Prezident ho zostavením novej vlády poveril v stredu 23. mája, čo malo vyriešiť patovú situáciu po parlamentných voľbách zo 4. marca, ktoré nepriniesli jednoznačného víťaza. V prípade, že sa vládu vytvoriť nepodarí, čakajú Taliansko nové voľby.

Agentúra DPA zdôrazňuje, že Conte vrátil mandát na zostavenie vlády po nezhodách ohľadne kandidáta na funkciu ministra financií, ktorým sa mal na návrh LN stať euroskeptik Paolo Savona. Podľa správ talianskych médií s nonimáciou Savonu nesúhlasil prezident Mattarella, avšak Liga Severu na svojom kandidátovi trvala.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá