Taliansko bude mať premiéra, ktorý možno klamal v životopise

Taliansky prezident Sergio Mattarella poveril zostavením novej vlády univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho, ktorého nominovali strany Hnutie piatich hviezd a Liga Severu. Poverenie na zostavenie vlády by malo vyriešiť patovú situáciu po parlamentných voľbách zo 4. marca, ktoré nepriniesli jednoznačného víťaza.

Conte pri odchode z prezidentského paláca povedal, že chce zostaviť "vládu občanov" a zastupovať záujmy Talianska v Európe. Krajina podľa neho čelí veľkým výzvam, najmä čo sa týka reforiem EÚ. "Taliansko čaká na vznik vlády a čaká na odpovede. Stojím pred vznikom vlády zmeny," povedal 53-ročný Conte. "Som profesor a právnik, vo svojom živote som obhajoval záujmy mnohých občanov. Teraz chcem brániť záujmy Talianov na všetkých úrovniach, chcem byť obhajcom talianskeho ľudu," uviedol ďalej dezignovaný premiér.

Conteho, ktorý zatiaľ nemá skúsenosti s politikou, navrhli spomínané strany prezidentovi ako kompromisného kandidáta na premiéra. Objavujú sa však pochybnosti o jeho kvalifikácii a taktiež špekulácie, že si prikrášlil životopis a zveličil svoj akademický kredit.

Conte je rodákom z obce Volturara ležiacej v Apúlii na juhovýchode Talianska. Vyštudoval právo v Ríme a následne absolvoval viacero zahraničných študijných a stážových pobytov na renomovaných univerzitách a vysokých školách. Počas akademickej dráhy vyučoval občianske a obchodné právo na univerzite v Ríme a inde, okrem iného na Sardínii či na Malte.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá