Stretnutie Kima s Trumpom je ohrozené, KĽDR sa nepáčia podmienky

Predstaviteľ Severnej Kórey v stredu vyhlásil, že jeho krajina nemá záujem o summit so Spojenými štátmi, ak bude stáť na "jednostranných" požiadavkách, aby sa Pchjongjang vzdal jadrových zbraní.

Dlhoočakávané stretnutie

Severná Kórea ešte možno znovu zváži, či sa zúčastní na summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ak budú USA trvať na tom, aby sa vzdala nukleárnych zbraní, dodal diplomat Kim Kje-kwan.

Mimoriadne očakávané historické stretnutie Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa má konať 12. júna, pripomenula britská spravodajská stanica BBC na svojej webovej stránke. Stretnutie sa naplánovalo práve preto, že Severná Kórea oznámila, že je pripravená vzdať sa programu na vývoj jadrových zbraní.

Avšak Sever v utorok zrušil rozhovory s Južnou Kóreou, pretože ho rozhnevalo jej spoločné vojenské cvičenie so Spojenými štátmi. Severokórejské štátne médiá v stredu citovali námestníka ministra zahraničných vecí Kim Kje-kwana, ktorý povedal, že ak "nás USA budú tlačiť do kúta a jednostranne požadovať, aby sme sa vzdali jadrových zbraní, už viac nebudeme mať záujem o rozhovory a budeme uvažovať, či prídeme na blížiaci sa summit KĽDR-USA".

TOP videá

Cvičenia nezrušia

Juhokórejské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že spoločné vojenské cvičenie Južnej Kórey a Spojených štátov bude pokračovať napriek nahnevanej reakcii Pchjongjangu, ktorý zrušil plánované stredajšie medzikórejské rozhovory na vysokej úrovni.

Hovorca ministerstva obrany povedal, že spoločné manévre s názvom Maximum Thunder majú predovšetkým zlepšiť schopnosti pilotov a nie sú nácvikom útoku. Manévre vzdušných síl, ktoré sa začali v pondelok a údajne sa na nich zúčastňuje približne 100 lietadiel, budú pokračovať prinajmenšom do 25. mája. Pchjongjang dlhodobo odsudzuje takéto spoločné vojenské cvičenia svojich rivalov a označuje ich za nácvik invázie do Severnej Kórey.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá