Katalánsko sa vyhlo voľbám, parlament zvolil nového premiéra

Katalánsky parlament zvolil Quima Torru za predsedu vlády a tento španielsky región so separatistickými tendenciami sa tak zrejme vyhol voľbám. Torrovu kandidatúru podporilo 66 poslancov. Proti sa vyslovilo 65 poslancov. Hlasovania sa zdržali štyria.

Musia informovať kráľa

Denník El País dodal, že predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent musí teraz o výsledku hlasovania poslancov informovať španielskeho kráľa Filipa. Nový premiér môže byť oficiálne vymenovaný do funkcie až po tomto kroku. Podľa zákona musí nový premiér nastúpiť do funkcie do piatich dní od vymenovania. O Torrovej kandidatúre hlasoval katalánsky parlament už v sobotu, keď však nezískal vo svoj prospech absolútnu väčšinu hlasov. V druhom kole mu stačila už len jednoduchá väčšina - 66 hlasov.

Torra v pondelok pred poslancami vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia za premiéra bude pracovať na budovaní nezávislej republiky "s právami pre všetkých". "Budeme verní mandátu z referenda o sebaurčení (Katalánska) z 1. októbra (2017): budovať (od Španielska) nezávislý štát, republiku," vyhlásil. Uviedol, že "pre španielsky i katalánsky ľud sloboda znamená republiku".

Vyzval k sebareflexii

Torra súčasne podľa agentúry CNA vyzval prívržencov i odporcov nezávislosti Katalánska od Španielska, aby pristúpili k sebareflexii - kým prví by podľa neho mali uznať, že sa dopustili chýb, druhí by mali akceptovať, že väznenie, exil, stíhanie občanov za ich názory a realizáciu ich občianskych a politických práv sú neprijateľné.

Dodal, že chce vytvoriť "exilovú štátnu radu" na čele s "legitímnym prezidentom" Katalánska Carlesom Puigdemontom. Zároveň avizoval zriadenie ústavodarného zhromaždenia, ktoré by pripravilo ústavu pre katalánsku republiku. Torra je považovaný za blízkeho spojenca expremiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý bojuje proti svojmu vydaniu z Nemecka na trestné stíhanie do Španielska.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá