Očakávania sa nenaplnili, katalánsky parlament regionálneho premiéra nezvolil

Očakávania sa nenaplnili, katalánsky parlament regionálneho premiéra nezvolil
Zdroj foto: SITA/AP
Katalánsky parlament nezvolil v sobotu za regionálneho premiéra navrhovaného kandidáta, separatistického regionálneho poslanca Quima Torru.

Informoval o tom španielsky denník El País s tým, že Torra nezískal absolútnu väčšinu potrebnú v prvom kole hlasovania. Jeho zvolenie zastavili štyria nehlasujúci poslanci. Katalánsky regionálny parlament bude o novom premiérovi hlasovať na svojom zasadnutí v pondelok. Na jeho zvolenie bude v tomto kole potrebná iba jednoduchá väčšina. Meno svojho nástupcu navrhol vo štvrtok samotný bývalý predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont.

Päťdesiatpäťročný právnik, novinár a poslanec regionálneho parlamentu Quim Torra sa o post uchádzal ako kandidát Puigdemontovej separatistickej strany Spoločne pre Katalánsko. Puigdemont sa momentálne zdržiava v Berlíne, kde čaká na rozhodnutie nemeckého súdu vo veci svojho prípadného vydania do Španielska.

Španielska justícia viní Puigdemonta zo vzbury a sprenevery štátnych zdrojov kvôli referendu o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo vlani v októbri. Vzhľadom na to, že Katalánsko stále nemá regionálnu vládu, zostáva aj naďalej pod správou Madridu. Ak nový katalánsky premiér nebude zvolený do 22. mája, v Katalánsku sa automaticky budú konať nové parlamentné voľby.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá