Katalánsko má vo svojich plánoch jasno, Puigdemont je z hry vonku

Katalánsko má vo svojich plánoch jasno, Puigdemont je z hry vonku
Zdroj foto: SITA/AP
Katalánsky regionálny parlament plánuje zvoliť za katalánskeho prezidenta nominanta strán zasadzujúcich sa za oddelenie tohto regiónu od Španielska Quima Torru.

Centrálna vláda v Madride Kataláncom predtým znemožnila opätovne zvoliť za prezidenta Carlesa Puigdemonta. Zosadený katalánsky líder sa nemôže vrátiť do Španielska, pretože by ho hneď zatkli za jeho podiel na krokoch vedúcich k osamostatneniu sa Katalánska vrátane októbrového referenda. Katalánci chceli preto Puigdemonta zvoliť opätovne za svojho prezidenta aspoň na diaľku, Madrid však oznámil, že takúto voľbu neuzná a kandidát musí byť osobne prítomný na rokovaní katalánskeho parlamentu.

Strany zasadzujúce sa za samostatnosť tohto regiónu, ktoré majú v katalánskom parlamente väčšinu, tak vybrali zo svojich radov Quima Torru a pokúsia sa ho zvoliť za prezidenta už v sobotu. Keďže však zrejme nebudú mať dostatok hlasov na to, aby bol zvolený už v prvom kole, očakáva sa, že Torra sa stane prezidentom Katalánska až v pondelkovom druhom kole volieb.

Španielska centrálna vláda sľubuje, že po tejto voľbe Kataláncom opätovne prenechá právomoci, ktoré im vyplývajú zo španielskej ústavy a ktoré Madrid prevzal po októbrovom referende. Hovorca španielskej vlády Méndez de Vigo však v piatok varoval, že Madrid nebude tolerovať žiadne ďalšie katalánske kroky, ktoré by prípadne smerovali k samostatnosti, a ak sa k nim uchýli v budúcnosti aj Torra, zasiahnu aj proti nemu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá