Danko o únose Vietnamca: Ak sa to potvrdí, je to nehorázne

Danko o únose Vietnamca: Ak sa to potvrdí, je to nehorázne
Zdroj foto: SITA/Peter Maďar
Predseda parlamentu reagoval na medzinárodný škandál týkajúci sa podozrenia, že Slovensko sa malo podieľať na únose zrealizovanom vietnamskou tajnou službou.

Páchatelia musia byť dolapení

„Ak by sa to dialo, je to nehorázne, a keď si to aj niekto dovolil, tak musí znieť basa,“ uviedol. Podstatu vidí v tom, že bola narušená dôvera medzi štátmi. Predseda parlamentu tiež informoval, že jeho strana vyzvala ministerstvo vnútra a vládu, aby poskytla súčinnosť nemeckým orgánom vyšetrujúcim incident. On osobne zavolal štátnemu tajomníkovi rezortu diplomacie Lukášovi Parízkovi a požiadal ho, aby ministerstvo kontaktovalo vietnamské veľvyslanectvo. „Môžem vás ubezpečiť, ak sa preukáže, že Vietnam oklamal Slovensko, SNS bude žiadať jeho veľvyslanca na Slovensku, aby sa vrátil domov,“ uviedol.

Šéf národniarov povedal, že má veľký záujem, aby sa záležitosť „vyčistila a vyriešila“. Považuje za dôležité, aby sa Slovensko zbavilo podozrení a nebolo poškodené jeho meno. Apeloval pritom, že je potrebné vychádzať z relevantných informácií a nemalo by sa podľahnúť hystérii. Myslí si totiž, že informácie zverejnené nemeckými médiami mohli byť prikrášlené.

Informácie sú podľa Sulíka overené

Predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík v reakcii na Danka vyvrátil, že by mohlo ísť o konšpirácie. Informácie o možnom zapletení Slovenska totiž priniesli v sérii článkov renomované nemecké médiá, vysvetlil. „Všetko sú to overené fakty, to nie sú žiadne konšpiračné teórie. Robí to našej krajine veľkú hanbu,“ vyhlásil Sulík s tým, že išlo o „silný podraz“ voči nemeckej strane.

Podľa šéfa liberálov je vylúčené, aby slovenská vláda nevedela, že uneseného Vietnamca previezla zrejme pod cudzím menom vietnamská tajná služba do Moskvy slovenským vládnym špeciálom, čomu nasvedčujú zverejnené informácie. „Ak to vláda vedela, tak je to strašne zle. Ak to nevedela, tak je to spolok babrákov,“ kritizoval Sulík v RTVS.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá