Ľudia v predvečer chystanej svadby zavraždených vyšli do ulíc

Aktualizované:
V niekoľkých slovenských mestách sa opäť uskutočnili protesty iniciatívy Za slušné Slovensko, ktoré sa začali po nevyriešenej vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice a ktoré pred niekoľkými týždňami prispeli k zásadnej rekonštrukcii vlády i rezignácii policajného prezidenta. Bratislavský protest sa tentoraz začal pred budovou Slovenského rozhlasu, čím chceli organizátori upozorniť na situáciu v RTVS.

Pred budovu Slovenského rozhlasu prišlo množstvo ľudí s transparentmi ako "Chceme slušné Slovensko" či "Stop politikom, ktorí sa nám vysmievajú". Okolie zabezpečili policajti. Protestujúci sa neskôr presunuli na tradičné miesto demonštrácií, Námestie SNP, kde sa začal program.

Kde sa uskutočnili zhromaždenia Za slušné Slovensko:

V Bratislave o 16:30 pred Slovenským rozhlasom a neskôr na Námestí SNP, v Nitre o 17:00, v Leviciach o 17:00, v Prievidzi o 17:00, v Trnave o 17:00, v Banskej Bystrici o 17:00, v Košiciach, Prešove a Trebišove o 17:00, v Bánovciach o 17:00 a vo Vrábľoch o 18:00.

Podpora aj od farmárov

Organizátori si chceli takýmto spôsobom pripomenúť plánovaný sobáš zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ten sa mal konať v sobotu 5. mája. Zúčastnení občania mali na zhromaždeniach možnosť podpísať sa pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách, ktorú organizujú odlišné iniciatívy. Piatkové zhromaždenia podporujú aj slovenskí farmári protestom na poľnohospodárskych strojoch.

„Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko volá po trvalej zmene krajiny. Uvedomujeme si, že zmena nenastane zo dňa na deň, preto budeme robiť všetko preto, aby zo Slovenska bola či už po predčasných alebo riadnych voľbách lepšia, spravodlivejšia a slušnejšia krajina. Budeme upozorňovať na celoslovenské problémy a rovnako aj regionálne témy, keďže sme iniciatívou ľudí z celého Slovenska. Vyzývame všetkých ľudí, ktorí majú radi Slovensko, aby sa začali angažovať vo verejnom živote, nebáli sa nahlasovať korupciu a pomenovať problémy, ktoré vo svojom okolí vidia, a navrhovať ich riešenia. Nebojme sa osloviť poslancov obecných zastupiteľstiev, ale aj poslancov v parlamente. Politika musí byť službou,“ uvádzajú v stanovisku organizátori.

TOP videá

Znepokojenie nad RTVS

„Piatok 4. mája 2018, v predvečer svadby, ktorú mali mať Ján a Martina si uctíme ich pamiatku zhromaždeniami po celom Slovensku s názvom ´Za slušné Slovensko – predvečer svadby´. O mieste a čase jednotlivých zhromaždení budú informovať organizátori z konkrétnych miest. Spoločne ukážeme politikom, ktorí sa nám vysmievajú, že nikam neodchádzame, a že stále voláme po tom, aby bola politika službou – službou všetkým ľuďom, nie len „našim“ ľuďom. Budeme volať po vyšetrovaní káuz, o ktorých Ján a jeho kolegovia píšu," dopĺňa iniciatíva.

Za slušné Slovensko sleduje aj dianie vo verejnoprávnej RTVS. „Jednou z lekcií, ktorú nás smrť Jána Kuciaka naučila, je, že za slobodu médií sa musí postaviť aj verejnosť. No ak chceme slušnú políciu, súdy a úrady, potrebujeme aj slušné média, ktoré nie sú sluhami politikov. Preto spoločne verejne odmietame normalizáciu, ktorá začala v RTVS,“ uzatvorili organizátori. Na doterajšie zhromaždenia vyšlo do ulíc desaťtisíce občanov Slovenskej republiky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá