Rusi reagujú na Zemanove slová o novičoku: Dôkaz klamstva

Slová českého prezidenta Miloša Zemana o tom, že v ČR sa v malom množstve vyrábal a testoval nervovoparalytický jed novičok, sú podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej dôkazom, že britská premiérka Theresa Mayová klame. Napísal to spravodajský server Novinky.cz.

Mayová totiž tvrdí, že jed bol vyrábaný iba v Rusku, ktoré je ako jediné zodpovedné za otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. "Hmla sa rozplýva a množstvo lží Theresy Mayovej je stále jasnejšie," napísala na Facebooku Zacharovová.

Zeman s odkazom na informácie spravodajských služieb povedal, že Český vojenský ústav produkoval a testoval jedovatú látku, ktorú vojenská spravodajská služba označila ako novičok. Práve Zacharovová v marci uviedla, že najpravdepodobnejším zdrojom látky novičok sú Česká republika, Slovensko, Británia alebo Švédsko. Uvedené krajiny podľa nej od konca 90. rokov vykonávajú "intenzívny výskum látok z projektu novičok". Podľa doterajších informácií sa paralyzujúca látka novičok vyrábala na území bývalého Sovietskeho zväzu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá