V Česku vyrábali a testovali novičok, vyhlásil Zeman

V Česku sa v malom množstve vyrábal a testoval jed novičok. Po testovaní ho ale zničili. Vyhlásil to český prezident Miloš Zeman, na základe informácií Vojenského spravodajstva. Bezpečnostná informačná služba ale naopak tvrdí, že testovaná látka nebola novičok. Informovala o tom televízia ČT 24.

Za vyhlásením si stojí

"Vlani na jeseň bol vo Vojenskom výskumnom ústave ministerstva obrany v Brne testovaný nervovoparalytický jed označovaný ako A230. Množstvo vyrobeného jedu bolo údajne pomerne malé a po testovaní bol tento jed zničený," vyjadril sa Zeman odkazujúc pritom na ďalšie správy od Bezpečnostnej informačnej služby.

Podľa BIS ale pri testovaní nešlo o novičok. To isté tvrdia aj Vojenský historický ústav a Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť. Český prezident sa však priklonil k názoru Vojenského spravodajstva, podľa ktorého to menovaná látka bola. "Môj záver znie, bol u nás vyrábaný a testovaný novičok, aj keď v malom množstve, a potom bol zničený. Vieme kedy a kde to bolo a je pokrytectvo predstierať, že sa nič také nedialo," uviedol politik s tým, že nezisťoval dôvody za výskumom jedu. "Viem, že výskum bol zastavený a nepokračuje sa v ňom," povedal.

Zaoberá sa len ochranou

Ministerka obrany Karla Šlechtová sa prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadrila, že prezidentovo tvrdenie nemôže komentovať, pretože disponuje informáciami v utajovanom režime. Zeman naopak povedal, že informácie, ktoré má, nepodliehajú vysokému stupňu utajenia a môže ich v istej miere zverejniť.

Podľa Šlechtovej sa Česká republika zaoberá len ochranou proti látkam ako novičok a v prípade testovania sú "hneď po tom zničené". V súčasnosti sa podľa ministerky na území Českej republiky žiaden novičok nenachádza.

V marci prezidentov hovorca Jiří Ovčáček informoval, že Zeman poveril BIS, aby zistila, či sa na území Českej republiky nevyvíjal alebo neskladoval novičok. Stalo sa tak po tom, čo touto látkou vo Veľkej Británii otrávili ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Rusko v reakcii na podozrenia, že za otrávením Skripaľa stojí, uviedlo, že látka mohla byt i z Česka. To česká diplomacia ale odmietla.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá