Fotogaléria: Takto vyzerala Kimova historická cesta za hranicu

Fotogaléria: Takto vyzerala Kimova historická cesta za hranicu
Zdroj foto: SITA/AP
Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sa zišli na historickom summite v dedine Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi. Stretnutie sa začalo podaním rúk oboch lídrov, pričom každý stál na svojej strane hranice. Pozrite si agentúrne zábery z historickej udalosti.

Ako prvý dorazil do demilitarizovanej zóny Mun Če-in, krátko po ňom prišiel aj Kim Čong-un. Kim Čong-un sa následne podpísal do knihy návštev a s Mun Če-inom zapózoval pre fotografov.

Očakáva sa, že summit udá tón neskoršej schôdzke amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unom, ktorá by sa mala konať koncom mája alebo začiatkom júna. Podľa Soulu sa bude venovať denuklearizácii a nastoleniu trvalého mieru na Kórejskom polostrove i zlepšovaniu vzťahov medzi oboma Kóreami.

Oficiálne rokovania juhokórejského prezidenta a severokórejského vodcu sa skončili po takmer dvoch hodinách.

Piatkový summit bol prvým, ktorý sa konal v Južnej Kórei. Obe predošlé schôdzky vodcov oboch Kóreí - v rokoch 2000 a 2007 - prebehli v Pchjongjangu.

Súčasťou severokórejskej delegácie je aj sestra severokórejského vodcu Kim Jo-Čong a Kim Jong-nam, predseda stáleho výboru Najvyššieho ľudového zhromaždenia.

Kim Čong-un po oficiálnom rokovaní s Mun Če-inom nasadol do pristavenej čiernej limuzíny značky Mercedes-Benz, ktorá sa pomaly, lemovaná ochrankármi, vrátila na severokórejskú stranu demarkačnej línie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá