Misia splnená! Trump pochválil spojencov za dokonalý úder v Sýrii

Misia splnená! Trump pochválil spojencov za dokonalý úder v Sýrii
Zdroj foto: SITA/AP
Americký prezident Donald Trump označil vzdušné útoky USA, Británie a Francúzska na Sýriu za "dokonale podniknutý úder". USA spolu so spojencami zaútočili v Sýrii, aby potrestali prezidenta Baššára al-Asada za zjavný chemický útok proti civilistom a odradili ho od toho, aby to spravil znovu, oznámil Trump.

Terče útokov v Sýrii

Trump sa na svojom twitterovom účte poďakoval Francúzsku a Británii za "ich múdrosť a silu ich skvelých armád""Nemohli sme dosiahnuť lepší výsledok. Misia splnená!" uviedol americký prezident.

Krajiny podporujúce útoky:
USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko, Turecko, Saudská Arábia, Katar, Kanada, Japonsko, Austrália, Izrael

Krajiny neschvaľujúce útoky:
Sýria, Rusko, Irán, Čína

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva sídliace v Británii podľa spravodajskej stanice BBC informovalo, že 65 rakiet, ktoré vystrelili na Sýriu Spojené štáty, Británia a Francúzsko, sa sýrskym systémom protivzdušnej obrany podarilo zostreliť.

Podľa SOHR boli terčom útokov aj dve výskumné strediská v Damasku, sklady pridružené k 4. divízii Republikánskej gardy na vojenskom letisku Mezzeh v Damasku, sklady v oblasti mesta Kiswa južne od Damasku a vedecko-výskumné stredisko na okraji mesta Homs.

Fakty, ktoré prezentuje Rusko

Náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálplukovník Sergej Rudskoj predtým uviedol, že sýrske systémy protivzdušnej obrany sovietskej výroby zostrelili 71 zo 103 striel s plochou dráhou letu.

Podľa jeho slov tieto útoky nepôsobili obete na životoch a sýrske vojenské zariadenia, na ktoré USA, Británia a Francúzsko zaútočili, majú len malé škody. Poznamenal, že systémy zostrelili všetky strely, ktoré smerovali na štyri kľúčové sýrske letecké základne.

Rudskoj ďalej uviedol, že ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii sa do obrany nezapojili. Dodal, že Rusko dosiaľ - na naliehanie Západu - neposkytlo Sýrii svoje najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany S-300, ale teraz tento krok prehodnotí.

Fakty ministerstva obrany USA

Americké ministerstvo obrany vyhlásilo, že sýrska protivzdušná obrana neodklonila žiadnu z rakiet, ktoré vystrelili na USA, Británia a Francúzsko. Zástupca vedenia generálneho štábu armády USA generálporučík Kenneth McKenzie v Pentagóne uviedol, že proti trom cieľom v Sýrii bolo použitých 105 "zbraní".

Doplnil, že sýrska protivzdušná obrana nezachytila "žiadne z našich lietadiel alebo rakiet zapojených do tejto operácie". Vzdušné útoky podľa neho zasiahli "srdce sýrskeho programu chemických zbraní". Pokiaľ ide o ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii, podľa McKenzieho neexistuje náznak, že by boli v pohotovosti. McKenzie dodal, že o civilných obetiach správy nie sú.

Hovorkyňa Pentagónu Dana Whiteová vyhlásila, že USA so spojencami "úspešne zasiahli každý cieľ". Účelom útokov bolo podľa nej "ochromiť schopnosť Sýrie používať v budúcnosti chemické zbrane". Whiteová taktiež uviedla, že v súvislosti s útokom na Sýriu Rusko spustilo "dezinformačnú kampaň". "Za uplynulých 24 hodín došlo k 2000-percentnému nárastu ruských trolov," dodala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá