Odstúpila šéfka akadémie, ktorá rozhoduje o Nobelových cenách

Sara Daniusová - generálna tajomníčka Švédskej akadémie, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za literatúru - sa vzdala tohto svojho postu.

Želanie akadémie

Švédskou akadémiou otriasa škandál, v ktorého dôsledku už traja z jej 18 členov podali demisiu. Svojho členstva sa vzdali po tom, ako akadémia neodhlasovala vylúčenie švédskej poetky Katariny Frostensonovej, ktorej manžel - Francúz Jean-Claude Arnault - od roku 1996 vynášal údaje o laureátoch prestížnej ceny za literatúru.

"Moje odstúpenie z postu generálnej tajomníčky bolo na želanie akadémie," uviedla Daniusová s tým, že z toho dôvodu sa rozhodla odísť s okamžitým účinkom. Daniusová ďalej povedala, že na svojom poste by rada zotrvala, ale rozhodnutie Švédskej akadémie akceptuje.

Prvá žena vo vedení

Členstva v Švédskej akadémii sa v piatok 6. apríla vzdali spisovatelia Klas Östergren a Kjell Espmark a následne aj historik Peter Englund. Patrónom Švédskej akadémie je kráľ Karol XVI. Gustáv, ktorý schvaľuje každé tajné hlasovanie tohto orgánu pred tým, než sa zverejní.

Tento piatok majú byť zverejnené závery vyšetrovania, ktorým Daniusová poverila advokátsku kanceláriu ešte vlani v novembri. Jeho cieľom bolo objasniť vzťahy medzi členmi akadémie a Arnaultom. Daniusová sa ako prvá žena stala v roku 2015 generálnou tajomníčkou Švédskej akadémie založenej v roku 1786.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá