Drucker čelí ďalšiemu Matovičovmu obvineniu, ide o dom na Floride

Drucker čelí ďalšiemu Matovičovmu obvineniu, ide o dom na Floride
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Manželka ministra vnútra Tomáša Druckera Lucia Druckerová kúpila špičkovú vilu na Floride za neprimerane nízku cenu. Poukázal na to líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že Drucker svojimi vyjadreniami priznal, že rozhoduje o naložení s majetkom firmy jeho manželky, keď vyhlásil, že sa dohodol s manželkou na ukončení jej podnikateľských aktivít.

Honosná vila v špičkovej lokalite

Matovič poukázal na to, že 12. júla 2017 Lucia Druckerová kúpila na Floride polovicu vily za 60 500 dolárov. "Minister Drucker povedal, že to kúpil lacnejšie, lebo bude investovať do rekonštrukcie," pripomenul Matovič Druckerovo vyjadrenie, ktoré zaznelo v médiách, keď vilu Druckerovci kúpili.

Podľa Matoviča ide o veľmi honosnú vilu v špičkovej lokalite na západnom pobreží Floridy. Ako uviedol, Amerika si stráži prevody, platby za nehnuteľnosti, dane, ktoré sa odvíjajú od hodnoty nehnuteľnosti. Vo výpise z finančnej správy USA Matovič dohľadal históriu všetkých prevodov, predchádzajúcich majiteľov vily ako i sumy, za ktoré sa predávala. "Dnes sú vlastníkmi Jozef Michálek, Lucia Druckerová, rozloha, hodnotenie finančnej správy a vidíme, za čo sa predávala," povedal s tým, že napríklad v roku 2001 sa predávala za 335 tisíc dolárov.

"Zrazu Druckerová kupuje polovicu vily za štvrtinu ceny z celej vily," povedal Matovič s tým, že Drucker v minulosti argumentoval tým, že druhý majiteľ je jeho priateľ a Drucker plánuje investovať do rekonštrukcie. "No kupoval to od iného majiteľa, to bol pán Mihálik," podotkol. "To je absurdné. Čo s tým má majiteľ, ktorý vilu Druckerovi predal, že minister chce do nej investovať 60 tisíc dolárov?" pýtal sa.

Bohyňa podnikateľského neba

Matovič poukázal, že Druckerová kúpila 1 764 štvorcových stôp za neporovnateľne nízku cenu v porovnaní s nehnuteľnosťami, ktoré sa predávali v tej istej lokalite a mali rovnakú rozlohu. Celá vila vedľa v susedstve sa predávala za 430 tisíc dolárov, iná za 385 tisíc, ďalšia za 365 tisíc. "Priemerne stojí taká vila 390 tisíc dolárov," povedal.

"Drucker urobil zázrak aj na Floride, reálna hodnota polovice vily je 180 tisíc dolárov, ale pre Druckera je to 60 tisíc dolárov. Aký argument na toto existuje? Aký dôvod je dať Druckerovi dar 120 tisíc dolárov a nemať z toho nič? Má doma bohyňu podnikateľského neba a on jej zakáže podnikať," vyhlásil. "Za pol roka je schopná priniesť pomaly dva milióny eur zisku. Toto je podnikateľka roka. Bol by som veľmi rád, aby ste odišli zo svojej funkcie ministra vnútra a odišli pomáhať svojej manželke. Nechceme, aby ste sa vzdávali takéhoto podnikania," adresoval Druckerovi.

Pripomenul, že Jozef Mihalík a Jozef Michálek vlastnia na Slovensku sieť hotelov Holiday Inn. "Sú spolumajiteľmi firiem, ktoré vlastnia a spravujú hotely a dostali od pánov zo Smeru eurofonody na hotel v Žiline, v Trnave po 200 tisíc eur, že vraj zvýšenie konkurencieschopnosti," povedal Matovič a dodal, že hotelom sa darí. "Eurofondy na takéto miesto v žiadnom prípade nepatria," podotkol. Eurofondy podľa Matoviča dostali v čase predošlej vlády Smeru.

Firma s jedným zamestnancom

Líder OĽaNO Matovič v stredu označil podnikanie Druckerovej manželky za "superbiznis", ktorý nemá na Slovensku obdobu. Predseda hnutia upozornil na tržby firmy manželky ministra Druckera Logaro s.r.o., ktorá si za rok 2017 vyfakturovala za poradenské služby 212 000 eur.

Ako povedal Matovič na tlačovej besede, z vyjadrení ministra Druckera je jasné, že za firmu Logaro s.r.o. koná on a nie jeho manželka. Matovič upozornil, že priemerný počet zamestnancov v tejto firme bol 1,5 človeka. To znamená, že bol zamestnaný jeden človek na hlavný a druhý na vedľajší úväzok. Z účtovnej závierky podľa Matoviča vyplýva, že spoločnosť mala zisk 138 738 eur, čo je 66 percent po odpočítaní nákladov na auto a platy.

Šlo vraj o kondomínium

Podnikateľ Jozef Mihalik sa ohradil voči Matovičovým tvrdeniam. Tvrdí, že opozičný líder podáva nepravdivé údaje. „Keďže nie som ani nikdy som nebol politicky angažovaný, ohradzujem sa proti vyjadreniam pána Matoviča a nevidím dôvod, aby pán Matovič riešil moje osobné záležitosti na tlačovej besede a ešte k tomu aj nepravdivo," uviedol Mihalik vo svojom stanovisku.

Predmetom predaja Druckerovi podľa jeho slov nebol samostatne stojaci dom na Floride, ale tzv. kondomínium, pri ktorom ide o „obrovský rozdiel v cene predaja". „Posledná predajná cena tohto kondomínia - za čo sa reálne predalo - bola 220.000 USD, čo sa dá overiť na portáli v USA - a nie 380.000 USD, ako zavádza pán Matovič,“ vyhlásil Mihalik s tým, že polovica je presne 110.000 USD.

Mihalik tvrdí, že predával polovicu kondomínia v procese renovácie, keď je cena výrazne nižšia ako pri celku, teda 60.000 USD, ktorú považuje za adekvátnu. Hoci v okolí sú domy na predaj aj za 180.000 či 4.000.000 USD, čo závisí najmä od polohy a vybavenia domu, je podľa Mihalika zavádzajúce hovoriť o tom, že susediace domy majú cenu 430.000 USD.

Odmietol tiež Matovičove informácie o výške peňazí, ktoré mal získať z eurofondov. „Nečerpali sme dokopy 400.000 eur z eurofondov na hotely Holiday Inn - je to zavadzajúca informácia," reaguje ďalej Mihalik, podľa ktorého im, naopak, bola na hotel Holiday Inn Trnava zamietnutá eurofondová pomoc a investíciu realizovali bez nej. Poukázal tiež, že hotel Holiday Inn Bratislava nevlastní.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá