Drucker prijal Matovičovu ponuku, predá mu sporné pozemky

Minister vnútra Tomáš Drucker na tlačovej besede oznámil šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, že prijíma jeho verejnú ponuku a odpredá mu sporné pozemky v Trnave. Peniaze z tohto predaja venuje nemocnici. Drucker zopakoval, že Matovičove obvinenia považuje za vykonštruované až absurdné.

Matovič: Prijímam, zisk rozdelíme medzi ľudí

"Minister Drucker sa aj dnes snaží ľudí zmiasť, že nebol v žiadnom konflikte záujmov," reagoval Matovič na Druckerovu tlačovku s tým, že ide o ukážkový konflikt záujmov.

"V prípade trnavských pozemkov som rád, že to minister zobral z kratšej cesty a rozhodol sa týchto pozemkov vzdať. Samozrejme, moja ponuka, že odkúpim obe parcely v celkovej výmere 78 413 m2 za dvojnásobnú cenu platí a zisk, ktorý následne predajom získame, rozdelíme medzi ľudí verejným hlasovaním," dodal Matovič.

Spôsob fungovania lídra OĽaNO je podľa Druckera taký, že sa snaží vytvoriť senzáciu osočovaním a fabulovaním. Potom je náročné, aby sa dotknutá osoba z toho vyviňovala, a ak sa jej to aj podarí, blbý pocit zostane.

"Je to nielen nekorektné, ale najmä škodlivé pre Slovensko a našu spoločnosť. On je možno spokojný a usmieva sa, ale nemyslím si, že robí Slovensko slušnejším. On neodhaľuje špinu, ale on ju vytvára," povedal na adresu Matoviča Drucker. Podľa ministra šéf OĽaNO používa tieto metódy ako spôsob svojho politického prežívania. "Možno aj s cieľom vlastnej ochrany. Niekedy zo seba robí obeť, aby, keď na neho niekto zaútočí, mohol povedať, že je to preto, lebo odhaľuje špinu," myslí si Drucker.

Problém s developerskými prácami

Drucker podľa Matoviča vedome klame a zavádza ľudí, keď sa pokúša vysvetľovať spôsob, akým firma jeho manželky nadobudla pozemky v Špačinciach pri Trnave. Drucker ešte v pondelok vysvetľoval, že spoločnosť jeho manželky Logaro nadobudla pozemky v Špačinciach koncom roka 2016 za cenu 8,94 eura za štvorcový meter bez DPH. "V priebehu roka 2017 sa na týchto pozemkoch v celom území realizovali developerské práce. V procese ich realizácie o toto územie prejavila záujem iná developerska spoločnosť za kúpnu cenu 37 eur za štvorcový meter bez DPH. Celé územie, vrátane pozemkov vlastnených spoločnosťou Logaro, bolo odpredané na konci roka 2017," vysvetľoval Drucker.

Matovič však upozornil, že ak by spoločnosť Logaro mala náklady s budovaním inžinierskych sietí, musela by to mať v účtovnej závierke, ale nič také tam nie je. "Ak to v závierke nie je, porušili zákon. Alebo bolo platené keš. Alebo kto potom zaplatil tie siete?" pýtal sa Matovič.

Zároveň poukázal na to, že Logaro, ktorá tieto pozemky vlastnila rok, na nich následným predajom zarobila viac ako štvrť milióna eur. "Nemali žiadne výdavky na inžinierske siete, teda rozdiel medzi 8,90 eura za štvorcový meter a 37 eur je čistý zisk. Pozemky v Špačinciach predali za 413.000 eur a kúpili ich za 100.000. Teda za jeden rok zarobili 313.000 eur. Toto je podnikanie našich sociálnych demokratov," povedal šéf Obyčajných.

Matovič: Dávam verejnú ponuku

Matovič spochybnil aj nákup ďalších pozemkov Druckerovcami v Trnave. Minister tu uviedol, že ide o ornú pôdu, ktorá je v súčasnosti poľnohospodársky užívaná, a na ktorej územný plán neumožňuje žiadnu výstavbu. "Tieto boli nadobudnuté za cenu 0,85 eura za štvorcový meter, čo je pre danú lokalitu a daný stav plochy cena trhovo obvyklá," povedal minister.      

Líder OĽaNO však poukázal na účtovnú závierku Logaro, kde sa píše, že firma kupovala tieto pozemky za účelom výstavby. "Ak trvajú na tom, že tieto pozemky majú trhovú hodnotu len 90 centov za štvorcový meter, dávam im verejnú ponuku, že im dám 1,80 eura za štvorcový meter. Viem, že ich potom budeme vedieť predať minimálne za 40 eur za štvorcový meter. A o rozdelení zisku tri milióny eur, ktorý z toho budeme mať, nech potom rozhodnú ľudia," dodal Matovič.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá