Zomrel režisér z legendárneho štúdia Ghibli, Isao Takahata

Zomrel režisér z legendárneho štúdia Ghibli, Isao Takahata
Zdroj foto: SITA/AP
Vo veku 82 rokov zomrel Isao Takahata, spoluzakladateľ prestížneho japonského animátorského štúdia Ghibli. Takahata zomrel v jednej z tokijských nemocníc na rakovinu pľúc.

Takahata je považovaný za jedného z najslávnejších a najuznávanejších tvorcov japonských animovaných filmov – anime. Jeho tvorba sa vyznačuje veľkým žánrovým i štýlovým rozsahom. Väčšinu jeho filmov je možné označiť za drámy z reálneho prostredia. Na rozdiel od mnohých anime v Takahatových snímkach sa neobjavuje až toľko fantazijných prvkov.

Takahata je pravdepodobne najznámejší vďaka dramatickému animovanému filmu Hrob svetlušiek/Grave of the Fireflies (1988), príbehu malých súrodencov, ktorí sa pokúšajú prežiť hrôzy druhej svetovej vojny. Snímka bola prvou, ktorú režíroval pod hlavičkou Ghibli.

Animátorské štúdio Ghibli založil Takahata v roku 1985 so svojím priateľom, animátorom Hajaom Mijazakim. Ich ambíciou bolo vypracovať sa na japonskú obdobu štúdia Disney. Štúdio Ghibli Takahatove filmy aj produkovalo, pričom jeho posledný - The Tale of The Princess Kaguya - bol v roku 2015 nominovaný aj na prestížnu cenu Oscar, nezískal ju však. Takahata je známy aj ako režisér seriálu Heidi, dievča Álp, ktorý vznikol v 70. rokoch podľa knihy švajčiarskej spisovateľky Johanny Spyriovej.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá