Podnikatelia môžu získať dotáciu na rozvoj inteligentných miest

Podnikatelia môžu získať dotáciu na rozvoj inteligentných miest
Zdroj foto: SITA/AP
Malí a strední podnikatelia z oblasti energetiky môžu získať od štátu dotácie na projekty zamerané na rozvoj inteligentných miest, takzvaných Smart Cities. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu už vyhlásil piatu výzvu na podporu Smart Cities na Slovensku.

Výzvu zamerali na energie

„Tentoraz je výzva zameraná na manažment energií. Predkladané projekty môžu riešiť napríklad inteligentný systém verejného osvetlenia, software/hardware na meranie a riadenie verejnej infraštruktúry alebo zber dát o spotrebe energie v reálnom čase,“ informoval úrad podpredsedu vlády.

Úspešní žiadatelia môžu získať dotáciu až do výšky 388 tisíc eur. Výzva je určená pre malých a stredných podnikateľov, ktorí už majú preukázateľnú históriu v oblasti inovácií a grant využijú na dokončenie vlastných riešení. „Výsledkom podporeného projektu teda nebude len takzvaný nultý prototyp, ale aj jeho zavedenie a otestovanie v podmienkach konkrétneho slovenského mesta,“ dodal úrad.

Projekty zhodnotí komisia

ÚPVII výzvu vyhlasuje v spolupráci s Lotyšskou spoločnosťou Teliko, ktorá pôsobí na medzinárodnom trhu v oblasti technologického rozvoja, programovania, výroby a inteligentného riadenia. Predložené projekty bude hodnotiť medzinárodná odborná komisia. Malí a strední podnikatelia môžu záujem o štátnu dotáciu prejaviť do 14. mája. Podrobnejšie informácie môžu získať na internetovej stránke úradu podpredsedu vlády.

„Prostredníctvom týchto výziev pomáhame do slovenských miest zavádzať inovácie pre lepší život a súčasne podporujeme slovenských podnikateľov pri experimentálnom vývoji, aby sa presadili vo svetovom meradle,“ konštatoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Prvé výzvy na podporu Smart Cities úrad podpredsedu vlády vyhlásil v októbri minulého roka a boli venované manažmentu dopravy a digitalizácii verejnej správy mesta. Dotácie a možnosť zdokonaliť svoje riešenia v podmienkach Centra pre inovačné technológie vo Virgínii nakoniec získali dva projekty, a to Digitálna platforma na vizualizáciu urbanistického plánovania a Riešenie pre bezpečné rezidentské parkovanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá