Najstaršiu atómovú elektráreň na svete opäť uviedli do prevádzky

Najstaršiu atómovú elektráreň na svete opäť uviedli do prevádzky
Zdroj foto: SITA/Diana
Najstaršia atómová elektráreň pre komerčné využitie na svete, Beznau vo Švajčiarsku, obnovila po troch rokoch renovácie svoju prevádzku, a to napriek protestom environmentálnych aktivistov. Informovala o tom stanica France 24.

Bola stredobodom diskusie

Beznau, ležiaca v kantóne Aargau, má dva reaktory a funguje od roku 1969. Oba reaktory boli odstavené v marci 2015 pre obnovu, ktorá zahŕňala modernizáciu ochrany zariadenia proti zemetraseniam a povodniam, ako aj aktualizovanie počítačových systémov. Opätovne spustená však bola činnosť iba jedného z reaktorov. "Elektráreň spĺňa všetky bezpečnostno-technické požiadavky," uviedlo jej vedenie.

Atómová elektráreň Beznau sa vo Švajčiarsku stala stredobodom spoločenskej diskusie o jadrovej bezpečnosti, ktorá sa ešte zintenzívnila po tom, ako v roku 2011 došlo k havárii v japonskej atómovej elektrárni Fukušima. Švajčiarska vláda následne oznámila plány na zastavenie činnosti prevádzky, avšak bez uvedenia konkrétneho termínu.

Požadovali jej zatvorenie

Greenpeace a dve ďalšie environmentálne organizácie - Swiss Energy Foundation a Tri-national Nuclear Protection Association - dostali predmetnú otázku krátko po začatí obnovy elektrárne na súd, požadujúc "definitívne zatvorenie" tejto prevádzky.

Švajčiarsko pokrýva asi jednu tretinu spotreby elektriny z jadrových elektrární, takmer 60 percent však vyrába vyše 600 vodných elektrární a niečo viac ako štyri percentá pripadá na iné obnoviteľné zdroje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá