Moskva reaguje na sankcie USA, rozšíri čiernu listinu

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vyhlásil, že Moskva na novú sériu sankcií uvalených Spojenými štátmi zareaguje rozšírením "čierneho zoznamu" Američanov. Informovala o tom ruská tlačová agentúra RIA Novosti a následne i agentúra Reuters.

Nevylučujú ďalšie opatrenia

Riabkov uviedol, že Rusko využije princíp parity (rovnocennosti) v reakcii na sankcie, zavedené proti Rusku za údajné zasahovanie do prezidentských volieb v USA v roku 2016 a za kybernetické útoky, ale že Moskva nevylučuje ani ďalšie opatrenia, ako napísala Ria Novosti. Moskva chce zachovať dialóg s Washingtonom a ľudia v Spojených štátoch, ktorí chcú zničiť vzťahy s Ruskom, sa zahrávajú s ohňom, citovala ruská agentúra Riabkova.

Spojené štáty uvalili vo štvrtok 15. marca sankcie na 19 ruských fyzických a právnických osôb. Medzi osobami zasiahnutými americkými sankciami je aj 13 jednotlivcov, ktorých vo februári obvinil osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller zo zasahovania do politického procesu v USA. Mali sa dopustiť sprisahania, počítačového a bankového podvodu a krádeže identity s priťažujúcimi okolnosťami.

TOP videá

Sankcie aj na rozviedku

Najnovšie sankcie sa dotknú okrem iných ruského oligarchu Jevgenija Prigožina, známeho pod prezývkou "Putinov kuchár", ktorý údajne financoval šírenie propagandy a dezinformácií. Sankcie amerického ministerstva financií sa týkajú piatich organizácií vrátane ruských tajných služieb, ktorých majetkové podiely podliehajúce americkej jurisdikcii sú od štvrtka zablokované a americké fyzické a právnické osoby s nimi nesmú vstupovať do obchodných vzťahov.

Medzi sankcionovanými organizáciami sú aj vojenská rozviedka GRU a Federálna bezpečnostná služba (FSB), ako aj spoločnosť Internet Research Agency (IRA, Agentstvo internet-issledovanij) so sídlom v Petrohrade, ktorá mala viesť dezinformačnú kampaň zameranú na ovplyvnenie prezidentských volieb v USA v roku 2016.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá