Osobnosti vyzvali na odstúpenie šéfa polície a špeciálneho prokurátora

Osobnosti vyzvali na odstúpenie šéfa polície a špeciálneho prokurátora
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš
Objasnenie vraždy investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nezávislé a čestné inštitúcie a vládu práva žiada vo výzve Chceme veriť 145 osobností a aktivistov. Vo výzve, ktorú poskytla jej spoluautorka Zuzana Wienk, programová riaditeľka Aliancie Fair-play, menujú konkrétne požiadavky.

Žiadajú osobu s morálnym kreditom

Ako píšu vo výzve, „demokracia životne potrebuje nezávislú a fungujúcu políciu, prokuratúru či súdnictvo. Bez nich sa nedá zabezpečiť právny štát. Smrť Jána Kuciaka aj svedectvo prokurátora Vasiľa Špirka sú prejavmi hlbokého rozkladu tohto kľúčového demokratického piliera“. Žiadajú preto „policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odstúpili a dali šancu svojim inštitúciám získať späť dôveru občanov“.

Ďalej žiadajú vládnych predstaviteľov, aby post ministra vnútra obsadili osobou, „ktorá požíva širokú dôveru spoločnosti a má nespochybniteľný profesionálny a morálny kredit“. Od zodpovedných chcú, aby v súčasnej výnimočnej situácii vybrali dočasných nástupcov vedenia polície a špeciálnej prokuratúry v otvorenom procese s jasnými kritériami, a aby mali títo predstavitelia preukázateľné skúsenosti, vysokú odbornosť a nespochybniteľný morálny kredit.

Požiadavky aj na prokuratúru

„Žiadame vedenie generálnej prokuratúry, aby zabezpečilo mimoriadny dohľad nad vyšetrovaním vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, ale aj prípadov, na ktoré zavraždený novinár poukázal, s účasťou nielen medzinárodného tímu, ale aj široko akceptovaných domácich morálnych a odborných autorít. Žiadame politickú reprezentáciu a zodpovedné inštitúcie, aby v krátkom čase vytvorili priestor pre prípravu takých systémových opatrení pre políciu, prokuratúru a súdy, ktoré prinesú ich skutočné a trvácne ozdravenie. Zástupcovia odborných organizácií medzi nami sú pripravení v krátkom čase predložiť súbor návrhov pre také opatrenia a vstúpiť do dialógu o ich prijatí,“ píšu ďalej vo výzve Chceme veriť.

Signatári výzvy zdôrazňujú, že vyšetrovanie vraždy Kuciaka a Kušnírovej musí priniesť odpovede na otázky, kto ju vykonal a kto si ju objednal. „Jánova práca siahala príliš blízko k politickým špičkám. Mnohé vyšetrovacie verzie môžu ohrozovať ich povesť a kariéru, čo vytvára neudržateľný konflikt záujmov. Vládni predstavitelia preto musia vytvoriť pre orgány činné v trestnom konaní nezávislý priestor, ktorý umožní preveriť akúkoľvek potrebnú stopu bez tlakov a neformálnych vplyvov,“ upozorňujú.

Podporujú právo ľudí protestovať

Dodávajú, že „rovnaké garancie musí množstvu slušných a erudovaných vyšetrovateľov či prokurátorov poskytnúť aj vedenie polície a prokuratúry“. Viac ako kedykoľvek predtým je podľa signatárov výzvy potreba obnoviť dôveru v inštitúcie štátu a jeho politickú reprezentáciu a urobiť všetko preto, „aby sme si raz mohli s istotou opäť povedať, že žijeme v krajine, kde nevraždia novinárov pre ich prácu“.

Ako ďalej píšu vo výzve Chceme veriť „odhalenia Jána Kuciaka siahali k najmocnejším tohto štátu a ich možným prepojeniam na organizovaný zločin, oligarchov či rozsiahlu korupciu. Dôvera nás občanov v schopnosť vlády zaistiť nezávislé inštitúcie, právo a bezpečie bola touto udalosťou hlboko otrasená. Je prirodzené, ak po takej traumatizujúcej udalosti občania vyjadrujú nedôveru vláde a chcú dostať novú šancu rozhodnúť, komu zveria mandát spravovať krajinu.“ Podporujú preto základné ústavné právo ľudí slobodne protestovať.

Výzva jednotlivcov

Výzvu k aktuálnej spoločenskej situácii spolu s požiadavkami adresujú podľa Wienk aj politickým stranám. Medzi signatármi výzvy Chceme veriť sa nachádzajú mnohí známi umelci, akademici, právnici, podnikatelia a predstavitelia občianskej spoločnosti, napríklad novinár Andrej Bán, hudobný skladateľ a publicista Peter Breiner, sociológ a prognostik Fedor Gál, historik Ivan Kamenec, režisér Juraj Nvota, kazateľ Daniel Pastirčák či spisovateľ Ján Štrasser a mnohí ďalší.

Je to výzva jednotlivcov, nie inštitúcií. Spomínané odborné opatrenia však budú pripravovať mimovládne organizácie, ktorých zoznam je uvedený na webstránke výzvy http://www.chcemeverit.sk. Výzva bude oddnes sprístupnená na spomínanej webstránke aj verejnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá