SIS na taliansku mafiu upozorňovala, podľa Kisku ju ignorovali

Aktualizované:
SIS na taliansku mafiu upozorňovala, podľa Kisku ju ignorovali
Zdroj foto: SITA
"Riaditeľ SIS ma informoval, že na pôsobenie talianskej mafie na Slovensku dlhodobo upozorňoval," vyhlásil prezident Andrej Kiska v súvislosti s podozreniami, ktoré sa vyrojili po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Verejnosť má podľa neho právo na odpovede teraz, nie o mesiac či o rok.

Roky ignorovali varovania?

Členovia vlády roky ignorovali varovania zo Slovenskej informačnej služby, ktorá ich na pôsobenie mafiánskej skupiny na východnom Slovensku dlhodobo upozorňovala. Informoval o tom v stredu prezident Andrej Kiska, ktorému to podľa jeho slov potvrdil šéf SIS Anton Šafárik.

"Ľudia majú už dnes právo na odpoveď na podozrenia o prepojeniach vládnej moci a organizovaného zločinu. Ľudia majú právo vedieť, prečo naše inštitúcie ignorovali varovania talianskych úradov o pôsobení osôb prepojených s mafiou na východnom Slovensku. Majú nárok počuť vysvetlenie, prečo členovia vlády roky ignorovali varovania z našej vlastnej tajnej služby," povedal Kiska na tlačovej konferencii.

O štyroch rodinách Talianov, ktorí pôsobia na východnom Slovensku a ktorí majú byť prepojení na najvyššie vládne miesta, písal v nedokončenom článku zavraždený novinár Kuciak.

Navrhne konkrétne riešenie

Hlava štátu zopakovala, že riešenie vládnej krízy vidí v rekonštrukcii vlády tak, aby nepolarizovala spoločnosť alebo v predčasných voľbách. Prezident začal v stredu rokovania s parlamentnými stranami o tom, ako si predstavujú budúcnosť a obnovu dôvery v štát po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pozýva postupne opozičné aj vládne strany.

Kiska je rád, že upokojiť atmosféru chce podobne ako on aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Nepovedal však jasne, či pôjde na piatkové stretnutie s ním a premiérom na Bratislavský hrad. "Myslím, že toto stretnutie má zmysel, ak bude mať konkrétny výsledok. A ja určite navrhnem konkrétne riešenie," povedal prezident.

Šafárik: Tajní nezlyhali

Šéf SIS sa o prípade vraždy s možným mafiánskym pozadím rozprával aj s poslancami na parlamentnom výbore. Šafárik je presvedčený, že tajná služba nezlyhala.

Na rokovaní sa poslanci dozvedeli, že SIS monitorovala a monitoruje pôsobenie zahraničných zločineckých skupín na Slovensku a viaceré zistenia odstupuje orgánom činným v trestnom konaní alebo iným štátnym orgánom.
Šéf SIS po rokovaní výboru uviedol, že tajní intenzívne spolupracujú s políciou a s ďalšími zložkami. Potvrdil, že SIS monitorovala Vadalovcov, ktorí sa v súvislosti s vraždou novinára spomínajú. SIS si podľa Šafárikových slov splnila svoju povinnosť. "Som o tom presvedčený," poznamenal.

SIS varuje pred mediálnymi špekuláciami

Slovenská informačná služba poskytla v súlade so zákonom prezidentovi Kiskovi na základe jeho žiadosti informácie o pôsobení osôb, ktoré sa majú podľa medializovaných informácií dopúšťať organizovanej trestnej činnosti na východnom Slovensku. Uviedol to hovorca SIS Branislav Zvara. "O podrobnostiach týkajúcich sa rokovania riaditeľa SIS s prezidentom SR alebo aj s inými ústavnými činiteľmi, ktorých obsahom sú výsledky spravodajskej činnosti, SIS nesmie informovať verejnosť, nakoľko ide o utajované skutočnosti," zdôraznil Zvara.

SIS podľa jeho slov zároveň varuje pred mediálnymi špekuláciami a nesprávnou interpretáciou informácií tohto druhu. "Vzhľadom na ich utajovaný charakter považuje SIS za nežiaduce, aby takéto informácie boli predmetom verejnej diskusie," dodal Zvara.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá