Matečná odmietla obvinenia, na Kaliňákovom mieste by vyvodila zodpovednosť

Šéfka agrorezortu Gabriela Matečná žiada od podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej ospravedlnenie. Opozičná poslankyňa vraj snažila poukázať na údajné prepojenie Matečnej na taliansku podnikateľskú skupinu z východu Slovenska počas jej pôsobenia v čele Slovenského pozemkového fondu.

Taliani z článku zavraždeného Kuciaka

Ak sa Nicholsonová neospravedlní, šéfka MPRV "zváži ďalšie kroky", uviedla Matečná na tlačovej konferencii.

Podpredsedníčka SaS Ďuriš Nicholsonová v piatok informovala, že Matečná ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu umožnila poberať agrodotácie firme, za ktorou je člen rodiny Rodovcov. Ide o jednu z kalábrijských rodín, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Nicholsonová uviedla, že súčasná šéfka agrorezortu v minulosti ako riaditeľka SPF schválila prenájom celkovo 372 hektárov pôdy na východnom Slovensku firme TRA.CE.R export-import s.r.o., ktorej spoločníkom je jeden z bratov talianskej rodiny Rodovcov – Antonio Roda. Firma podľa opozičnej političky mohla vďaka tomu dostať v rokoch 2015 a 2016 dotácie z PPA vo výške 625.000 eur a vlani dotáciu na maštaľ vo výške 179.000 eur. Nicholsonová tiež vyhlásila, že žiadostiam firmy s talianskymi majiteľmi bolo na SPF vyhovené v oveľa kratších lehotách, ako je bežné.

O Kaliňákovi na koaličnej rade

Matečná na tlačovej konferencii uviedla aj to, že na mieste smeráckeho ministra vnútra Roberta Kaliňáka by vyvodila politickú zodpovednosť. Doplnila i to, že "o všetkom sa bude rokovať na utorkovej koaličnej rade s našimi partnermi".

Na odstúpenie ministra vnútra vyzýva nielen opozícia, ale aj časť koalície. Jeho odchod požaduje aj časť koaličnej strany Most-Híd. Tí zvolali aj republikovú radu, ktorá zasadne 12. marca a rozhodne o ďalšom postupe strany.

V nedeľu načrtol nevyhnutné zmeny v personálnom zložení vlády aj prezident Andrej Kiska, podľa ktorého sú prípustné iba dve riešenia, buď rozsiahla rekonštrukcia vlády, alebo predčasné parlamentné voľby. „Nateraz vidím dve možnosti. Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vládu, ktorá by nepolarizovala spoločnosť, požiadala a získala dôveru NR SR. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením," povedal Kiska s tým, že o tom musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi. Voľby by podľa neho mohli byť spolu s komunálnymi. Tiež doplnil, že chce začať rokovania s predsedami politických strán o tom, ako si predstavujú budúcnosť krajiny.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá