Exminister sa po rokoch postaví pred súd pre zmarené referendum

Exminister sa po rokoch postaví pred súd pre zmarené referendum
Zdroj foto: TASR
Zrušenie Mečiarových amnestií umožnilo aj to, aby sa po desaťročiach začal súd s bývalým kontroverzným ministrom vnútra Vladimíra Mečiara, Gustávom Krajčim. Ten mal na konci 90. rokov zmariť referendum, keď neumožnil, aby sa doňho dostala otázka o možnosti priamej voľby prezidenta. Tento akt je považovaný za jedno z najzávažnejších porušení zásad demokracie u nás.

Vinil opozíciu aj koalíciu

Exminister vnútra Gustáv Krajči sa v prípade zmareného referenda po minuloročnom zrušení Mečiarových amnestií postaví pred súd v piatok 2. marca. Pôjde o prvé pojednávanie pred sudcom Okresného súdu Bratislava I v tejto kauze. V tomto prípade je zákonným sudcom bratislavský sudca Rolland Kemény.

"Zrušenie Mečiarových amnestií je agenda ako koalície, tak aj opozície, aby odpútali pozornosť od väčších káuz," uviedol minulý rok na začiatku júna bývalý minister vnútra. "Myslím si, že predovšetkým táto kauza, ktorá prišla, je takým vyplnením tejto politickej garnitúry, to znamená, že si našli spoločnú agendu aj koalícia, aj opozícia, jednoducho aby odpútali pozornosť od vážnych problémov, ktoré v spoločnosti sú, tak sa začali venovať týmto veciam. Vyhovuje to aj koalícii, aj opozícii, majú proste agendu na toto obdobie," uviedol vtedy bývalý šéf rezortu vnútra.

Prípad dostal nový sudca

"Nakoľko sa nález Ústavného súdu SR zo dňa 31. mája, ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, týkal aj trestnej veci Okresného súdu Bratislava I označovanej ako 'zmarené referendum', predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala opatrenie, ktorým bola predmetná trestná vec náhodným výberom za použitia technických prostriedkov pridelená novému zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava I," povedal minulý rok v septembri hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá