Návrh SaS je nešťastný, spôsobí odchod ďalších zdravotníkov

TA3 TASR
29.4.2021 11:12

Návrh koaličnej SaS, ktorý by umožňoval ukladať pracovnú povinnosť aj mimo núdzový stav, považuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek za nešťastné riešenie. Spôsobí to podľa nej ďalší odchod zdravotníckych pracovníkov, najmä zdravotných sestier, zo systému, informoval riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober.

Stovky už skončili

"Od 1. januára sme prišli aj vďaka fyzickému a psychickému preťaženiu o ďalších 600 sestier. Ak k tomu zrátame sestry, ktoré majú pozastavenú registráciu, ide o hrozivé číslo 979," upozornila SK SaPA. Pýta sa, či ich presúvanie medzi ambulanciami či nemocnicami má byť motiváciou na ich stabilizáciu v systéme. K zabráneniu odchodov by podľa zástupcov komory prispela úprava miezd, ktorú navrhli.

Poznamenali, že počas núdzového stavu evidujú niekoľko podnetov od sestier, týkajúcich sa pracovnej mobilizácie. Doručovanie príkazov okresným úradom bolo podľa nich realizované neadekvátnym spôsobom. Slovenská lekárska komora upozornila, že pandémia nemôže byť len o neustálom zaťažovaní zdravotníkov.

"Nezaznamenali sme žiadne opatrenia pre zdravotníckych pracovníkov, ktoré by ich nejakým spôsobom v prvej či druhej vlne zvýhodnili, alebo pracovne aspoň čiastočne odbremenili. Takto sa pokračovať nedá, postavenie lekárov a zdravotníkov v súčasnosti treba urýchlene riešiť," zdôraznila hovorkyňa SLK Nancy Závodská. Ide podľa nej o nevyhnutnosť pre zabezpečenie ďalšieho udržania zdravotnej starostlivosti do budúcnosti.

Občania druhej kategórie

Predseda Lekárskeho odborového združenia (Peter Visolajský spája postoj SaS s tým, že slovenských zdravotníkov politici vnímajú ako občanov druhej kategórie. "Jedným umožniť večer pivko na terase, druhým si večer pobehať...a zdravotníkom  ukladať pracovnú povinnosť mimo núdzového stavu," komentoval na sociálnej sieti návrh liberálov.

SaS navrhla namiesto predĺženia núdzového stavu novelizovať zákon o hospodárskej mobilizácii, čím by sa umožnilo ukladanie pracovnej povinnosti mimo núdzový stav. "Namiesto predĺženia núdzového stavu, ktorý v sebe zahŕňa testovanie a zákaz vychádzania po 20.00 h, sme premiérovi Eduardovi Hegerovi navrhli novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Tá by umožňovala ukladať pracovnú povinnosť mimo núdzový stav a v súlade s Ústavou SR. Nevidíme žiaden dôvod pokračovať v neefektívnom testovaní a zakazovaní chodiť ľuďom napríklad behať po ôsmej večer, keď je ešte svetlo," uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Počas trvania núdzového stavu dostalo podľa údajov ministerstva vnútra pracovný príkaz vyše 200 zdravotníkov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok