Ruské kino uviedlo satirický film o Stalinovej smrti, potrestali ho

Ruské kino uviedlo satirický film o Stalinovej smrti, potrestali ho
Zdroj foto: SITA/AP
Moskovské kino dostalo pokutu za premietanie zakázaného britského satirického filmu s názvom Stratili sme Stalina. Ruské ministerstvo kultúry stiahlo povolenie na uvedenie tohto filmu v kinách v januári, a síce len niekoľko dní pred jeho plánovanou ruskou premiérou, informovala stanica Slobodná Európa.

Kino Pionier, ktoré sa špecializuje na cudzojazyčné filmy, sa rozhodlo premietnuť inkriminovanú snímku ešte predtým, ako dostalo oficiálnu nótu o danom zákaze, no dva dni po policajnej razii premietanie zastavilo. Súd udelil prevádzkovateľovi kina pokutu 100.000 rubľov (v prepočte 1435 eur). Kino vlastní ruský oligarcha Aleksandr Mamut a je obľúbené medzi ruskou liberálnou elitou.

Film Stratili sme Stalina (The Death of Stalin) režiséra Armanda Iannucciho sa zameriava na mocenský zápas prebiehajúci v bývalom Sovietskom zväze bezprostredne po smrti diktátora Josifa Stalina v marci 1953. Snímka mala svetovú premiéru vlani v septembri na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Vo filme hrajú Steve Buscemi, Rupert Friend, Jason Isaacs, Michael Palin, Olga Kurylenková a ďalší. Poprední ruskí konzervatívni predstavitelia skritizovali túto snímku ako zosmiešňovanie ruských dejín.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá