Stovky mŕtvych, vrátane detí. Boje v Sýrii sú mimo kontroly

Na najmenej 250 mŕtvych stúpol počet civilistov, ktorí od nedele zahynuli pri útokoch sýrskych vládnych síl a ich spojencov na oblasť Východná Ghúta ležiacu pri sýrskej metropole Damask.

Najtragickejšie útoky od roku 2013

Medzi usmrtenými je najmenej 58 detí a 42 žien. Ďalších vyše 1200 osôb utrpelo pri náletoch a delostreleckej paľbe zranenia. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii. Podľa centra, ktoré sa opiera o výpovede aktivistov v teréne, ide o najsmrtiacejšie útoky za 48 hodín, k akým vo Východnej Ghúte došlo od chemického útoku v roku 2013.


Východná Ghúta je posledným väčším územím pri sýrskom hlavnom meste, ktoré je v rukách odporcov sýrskej vlády. Sýrska vládna armáda ju oblieha od roku 2013. Snahy o opätovné získanie enklávy zintenzívnili sýrske vládne sily podporované Ruskom, priblížila spravodajská stanica BBC.

Hrozí katastrofa

Organizácia Spojených národov upozornila, že situácia v oblasti sa "vymyká spod kontroly" a varovala pred humanitárnou katastrofou, ktorá v dôsledku obliehania hrozí až 400.000 civilistom. OSN zároveň vyzvala na zastavenie paľby, ktoré by umožnilo doručiť do oblasti humanitárnu pomoc i evakuovať ranených.

Sýrska armáda správy o obetiach náletov vo Východnej Ghúte nekomentovala. Hovorca OSN uviedol, že nálety zasiahli v oblasti prinajmenšom šesť provizórnych nemocníc. Aktivisti zároveň informovali, že terčom bombardovania sa v enkláve stalo prinajmenšom desať obcí a dedín.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá