Bývalý šéf nebankovky Drukos sa môže po rokoch dostať na slobodu

TA3 TASR
21.2.2018 14:20

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš sa môže dostať na slobodu. O jeho predčasnom prepustení rozhodovať súd v piatok priamo v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch.

Po dvoch tretinách trestu

Mojžiš žiada o prepustenie na slobodu po odpykaní si dvoch tretín trestu, informovala Joj. "Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a to za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody, za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody, za obzvlášť závažný zločin alebo osoba odsúdená na trest odňatia slobody. Osoba odsúdená na doživotie môže byť podmienečne prepustená najskôr po dvadsiatich piatich rokoch výkonu tohto trestu," povedal riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

Podľa neho o podmienečnom prepustení je príslušný rozhodnúť okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva. Ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne.

"Ku konaniu o podmienečnom prepustení ústav spracováva hodnotenie odsúdeného. Proti rozhodnutiu o podmienečnom prepustení je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok. Pri podmienečnom prepustení súd určí skúšobnú dobu. Skúšobná doba sa začína podmienečným prepustením odsúdeného. Zároveň môže nariadiť probačný dohľad nad odsúdeným a ustanoví mu primerané obmedzenia alebo povinnosti. Podmienečne prepustený je povinný podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak je takáto kontrola nariadená," dodal Baláž.

25-tisíc veriteľov prišlo o peniaze

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos si právoplatne odpykáva 8,5-ročný trest odňatia slobody za trestný čin podvodu. Najvyšší súd o tom rozhodol v júni 2012. Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica vo februári 2015 nepovolil obnovu konania, o ktorú požiadal Mojžiš a jeho návrh zamietol.

Dvadsaťpäťtisíc veriteľov v jeho nebankovkách prišlo o miliónové vklady len preto, že Drukosu naleteli na obrovské zhodnotenie vkladov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok