Rodina z Talianska necíti bolesť, skúmajú ju vedci

Rodina z Talianska necíti bolesť, skúmajú ju vedci

18.12.2017 16:55 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/AP

To, čo bol doteraz skôr námet pre fanúšikov sci-fi a futurológov, je pre jednu taliansku rodinu už dnes bežnou dennou realitou.

Rodina z Talianska necíti bolesť, skúmajú ju vedci
  • Zdieľať

To, čo bol doteraz skôr námet pre fanúšikov sci-fi a futurológov, je pre jednu taliansku rodinu už dnes bežnou dennou realitou.

Vývoj lieku

Britská BBC vyspovedala 52-ročnú Letiziu Marsili, ktorá, nech už sa s jej telom deje hocičo, necíti bolesť. Rovnaký symptóm vykazujú aj ďalší piati jej rodinní príslušníci. "V skutočnosti, cítime bolesť, náznak bolesti, ale vždy len niekoľko sekúnd," hovorí Letizia pre BBC. Rodina už zaujala aj vedcov, ktorí predpokladajú, že mutácia génov, ktorá sa u jej členov vyskytuje, môže v budúcnosti výrazne pomôcť pacientom trpiacim chronickými bolesťami. "Otvárame tu úplne novú kapitolu vo vývoji lieku na úľavu od bolesti," hovorí Anna Maria Aloisi z lekárskej fakulty University of Siena.

Jav už dostal po rodine aj pomenovanie - syndróm bolesti Marsiliovcov (Marsili pain syndrome). Podľa Letizie Marsili sa však mutácia neprejavuje len pozitívne. Zatiaľ čo "bežných" ľudí, ktorí túto mutáciu nemajú, bolesť upozorňuje na problém, Marsiliovcov naň neupozorňuje nič. A Letizia, rovnako ako jej matka, dvaja synovia, sestra a neter, sa v minulosti už mnohokrát potýkali so zdravotnými problémami, ktoré "bežného" človeka okamžite zložia na posteľ, no oni o nich často ani nevedia.

Viac
k Téme

Obľúbená vriaca káva

Letiziin 24-ročný syn Ludovico, ktorý je vášnivým futbalistom, mal napríklad na oboch členkoch viacero zlomenín. Kým to však až po dlhšom čase neodhalil röntgen, hral futbal s vážne doráňanými členkami veselo ďalej. Letiziin druhý syn, 21-ročný Bernardo, si pri páde z bicykla vážne poškodil koleno, no bez toho, aby o tom vedel, odbicykloval ešte ďalších pätnásť kilometrov.

Keď si samotná Letizia vykĺbila ruku pri lyžovaní, zistila to až na druhý deň podľa toho, že nevedela hýbať s prstami. Jej 78-ročná matka Domenica má veľmi často popálené ústne podnebie, keďže necíti, nakoľko vriaca je jej obľúbená káva. Letiziina neter Maria Elena túto rodinnú anamnézu pokladá za veľkú výhodu a pokúša sa s ňou experimentovať. Nedávno si napríklad chladnokrvne nechala 20 minút celú ruku zastrčenú v nádobe s ľadom.

Viac
k Téme