Politici reagovali na významný prelom v rokovaniach o Brexite

Politici reagovali na významný prelom v rokovaniach o Brexite

8.12.2017 12:03 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Británia a Európska únia dosiahli významný posun v rokovaniach o Brexite. K novej situácii sa vyjadrilo viacero politikov.

Politici reagovali na významný prelom v rokovaniach o Brexite
  • Zdieľať

Británia a Európska únia dosiahli významný posun v rokovaniach o Brexite. K novej situácii sa vyjadrilo viacero politikov.

Vložiť video

Veľký krok vpred

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker: "Verím, že sme dospeli k prelomu, ktorý sme potrebovali." Juncker zároveň zopakoval, že nechce, aby Británia odišla z EÚ - ide o prvú krajinu, ktorá k takémuto kroku pristúpila. "Tento vývoj ma bude zarmucovať vždy, ale teraz sa musíme začať pozerať do budúcnosti," dodal.

Britská premiérka Theresa Mayová: "Veľmi vítam vyhliadky na posun do druhej fázy rokovaní, kde sa bude hovoriť o obchode, bezpečnosti, ako aj o budúcich vzťahoch. Dúfam a očakávam, že získame podporu dvadsaťsedmičky." Mayová tým odkazovala na budúcotýždňový summit Európskej rady ohľadom schválenia dohody o brexite.

Britský minister pre brexit David Davis: "Dnešok je veľkým krokom vpred pre priebeh brexitu. Stálo to veľa práce, ale som šťastný, že (Európska) komisia odporučila, že došlo k dostatočnému posunu." Zástanca vystúpenia Británie z EÚ Nigel Farage uviedol, že krajina je teraz pripravená "posunúť sa do ďalšej etapy potupy" po tom, ako Mayová súhlasila s podmienkami brexitu.

Zostáva ešte veľa práce

Britský minister financií Philip Hammond: "Som nadšený z toho, že dohoda dosiahnutá v Bruseli dláždi cestu pre ďalšie rozhovory o budúcnosti vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Ide o posilnenie britskej ekonomiky. Ostáva len uzavrieť dohodu, ktorá podporí pracovné miesta, podnikanie a prosperitu Británie."

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier privítal prelom v rokovaniach, ale poznamenal, že "ostáva ešte veľa práce". "Posun, ktorý bol dnes dosiahnutý, je postačujúci na začatie ďalšej fázy," uviedol. Dohodu medzi Britániou, Írskom a EÚ označil za "precíznu a podrobnú" a keď ju lídri EÚ na summite, ktorý sa bude konať 14.-15. decembra, schvália, môže sa podľa neho stať "základom pre dohodu o odchode" Británie z tohto bloku.

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney: "Dohoda potvrdená! Írsko podporuje posun vyjednávania o brexite do druhej fázy. Zabezpečili sme si záruky pre plnú ochranu Veľkopiatkovej dohody, mierový proces, ekonomiku pre celý írsky ostrov a žiadne tvrdé hranice po brexite. Veľmi dobrý výsledok pre každého na írskom ostrove."

Termín odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bol po aktivovaní článku 50 dohody o EÚ stanovený na 29. marca 2019. Britskí voliči o brexite rozhodli v referende konanom vlani v júni.

Viac
k Téme