Majster Kasparov sa vracia. Čakajú naňho veľké šachové mená

6.7.2017 15:51

Ruský veľmajster Garry Kasparov sa po dvanásťročnej odmlke vracia do profesionálneho šachu. Predstaví sa na augustovom turnaji v rapide a bleskovom šachu v americkom St. Louis, kde štartujú aj Rus Sergej Karjakin či Američania Hikaru Nakamura a Fabiano Caruana.

Majster Kasparov sa vracia. Čakajú naňho veľké šachové mená
Foto: SITA/AP

Na podujatí s dotáciou 150.000 dolárov sa nezúčastní úradujúci majster sveta Magnus Carlsen z Nórska, ktorého Kasparov v minulosti koučoval. Práve Karjakin podľahol Carlsenovi v uplynulom súboji o titul svetového šampióna. "Som pripravený zistiť, či si spomeniem, ako hýbať figúrkami," napísal Kasparov na twitteri.

Do širokého povedomia sa zapísala jeho hra z 11. mája 1997. Ako prvý majster sveta podľahol počítaču pri použití turnajových pravidiel. Víťazstvo dosiahol šachový superpočítač Deep Blue od IBM. Kasparov však neveril, že hral výlučne proti stroju. Tvrdil, že v niektorých ťahoch umelého protivníka videl hlbokú inteligenciu a kreativitu, charakteristickú výhradne pre človeka. Tím IBM podľa neho podvádzal a počítaču počas hry pomáhal.

O tri roky neskôr prišiel o titul svetového šampióna prehrou s krajanom Vladimirom Kramnikom. Ten eliminoval jeho útočnú hru otvorením zvaným Berlínska obrana. V roku 2005 ukončil profesionálnu kariéru, skončila sa tak jeho rekordná dvadsaťročná éra na čele svetového rebríčka. Následne sa venoval autorskej i politickej činnosti. "Je to vzrušujúce, opäť sa vrátiť do hry. Určite by som to nepredpokladal viac než dekádu po odchode do dôchodku," citoval Kasparova web The Telegraph.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok