Koalícia ochotných opäť pri jednom stole. Spojenci riešia vojenskú pomoc aj bezpečnostné záruky po prímerí

13.7.2026 11:21 , Aktualizované: 13.7.2026 17:05

Pozornosť Európy sa v pondelok (13. 7.) sústreďuje na Paríž, kde francúzsky prezident Emmanuel Macron hostí lídrov koalície ochotných. Rokovanie sa zameriava na ďalšiu podporu Ukrajiny, posilnenie európskej bezpečnosti a budúce bezpečnostné usporiadanie Európy.

Na rokovaní sa zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, generálny tajomník NATO Mark Rutte, ako aj lídri približne troch desiatok spojeneckých krajín vrátane Keira Starmera či Friedricha Merza.

Hlavnou témou bude vojenská pomoc Ukrajine, najmä dodávky zbraní, protivzdušná obrana a výroba munície. Lídri budú hovoriť aj o sprísnení sankcií proti Rusku, obmedzení jeho takzvanej tieňovej flotily a o posilnení európskeho obranného priemyslu. Dôležitou témou budú aj možné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu po prípadnom prímerí.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"