Drony ukryté medzi spotrebičmi mali mieriť k letiskám. FSB tvrdí, že odhalila ukrajinský plán
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) uviedla, že zmarila pokus ukrajinských tajných služieb vykonať sériu diverzných útokov na letecké základne v ruskom tyle. Informovalo o tom v pondelok ruské vydanie stanice BBC.
Podľa tlačovej správy ruskej tajnej služby boli malé FPV drony s bojovými hlavicami a mobilnými pozemnými riadiacimi stanicami dopravené pomocou balónov a väčších bezpilotných lietadiel na územie pohraničnej Brjanskej oblasti „s cieľom pripraviť rozsiahle teroristické útoky na vojenské letiská v Amurskej a Čeliabinskej oblasti“.
FSB tvrdí, že zabezpečila 24 FPV dronov. „Boli tiež zabezpečené dve mobilné pozemné stanice na riadenie dronov prostredníctvom satelitného, mobilného, Wi-fi a rádiového spojenia, vybavené zariadeniami na sebezničenie obsahujúcimi po 250 gramov výbušniny,“ cituje vyhlásenie agentúra Interfax.
Kyjev tvrdenia nekomentoval
Federálna bezpečnostná služba podľa agentúry Reuters tiež uviedla, že medzi zadržanými dronmi boli bezpilotné lietadlá vybavené umelou inteligenciou a zariadenia vyrobené na Západe, konkrétne v Spojených štátoch, Veľkej Británii, Kanade a Švédsku. Každý z nich niesol viac ako kilogram výbušniny
Zaistený materiál prevážali ukrajinskí agenti v automobiloch s prívesmi vybavenými dvojitým dnom a naloženými domácimi spotrebičmi k letiskám Ukrajinka v Amurskej oblasti a Šagol v Čeljabinskej oblasti, uvádza vyhlásenie. Podľa neho boli drony v prenajatých garážach zostavované a pripravované na použitie.
Ukrajina tvrdenia FSB o ďalšom pokuse zaútočiť na vojenské letiská nekomentovala.
Plánovaná ukrajinská operácia, ako ju spomína FSB, pripomínala tú z roku 2025, keď ukrajinské bezpilotné lietadlá zaútočili na niekoľko leteckých základní v ruskom tyle, vrátane letiska Ukrajinka.
Podľa Spojených štátov bolo pri tejto akcii zničených približne desať ruských lietadiel. Agentúra Reuters uvádza približne 20 poškodených strojov.