Výstavba bez povolenia vás vyjde poriadne draho. Čierne stavby budú búrať, ignorantov čaká mastná pokuta
Dôslednosť pri výstavbe je dnes dôležitejšia, než kedykoľvek predtým. Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) upozorňuje, že nový Stavebný zákon, ktorý platí už viac ako rok, výrazne sprísnil pravidlá a zamedzil vzniku nových čiernych stavieb.
Každá stavba, ktorá sa od 1. apríla 2025 začala stavať bez povolenia, musí byť odstránená. Všetky náklady na likvidáciu pritom ponesie stavebník. Týka sa to developerských projektov, rodinných domov, aj altánkov či garáží.
Úrad upozorňuje všetkých, ktorí začali stavať po 1. apríli 2025, alebo sa ešte len chystajú stavať, že nový Stavebný zákon je v otázke čiernych stavieb nekompromisný. Podľa neho už nie je možné žiadnym spôsobom takéto stavby dodatočne zlegalizovať. Preto je dôležité overiť si na stavebnom úrade, či stavba potrebuje povolenie.
Vlastníte čiernu stavbu a nechcete o ňu prísť? Máte poslednú šancu, štát neskôr zasiahne oveľa tvrdšie
Regionálne ÚÚPV v zmysle legislatívy totiž musia nariadiť odstránenie všetkých stavieb, ktoré sa začali stavať po účinnosti nového zákona bez stavebného povolenia alebo ohlásenia.
„Celý stavebný sektor prešiel od minulého roka výraznými zmenami, ktoré si postupne osvojuje. Je dôležité, aby ich vnímali nielen odborníci, ale aj široká verejnosť. Jednou z nich je zrušenie inštitútu dodatočnej legalizácie takzvaných čiernych stavieb. Pri výstavbe rodinného domu alebo akejkoľvek inej stavby je preto potrebné dôsledne dbať na dodržiavanie legislatívy,“ upozornil predseda ÚÚPV Milan Valašík.
Povolenie už dodatočne nezískate
Stavebník, ktorý od 1. apríla 2025 stavia bez povolenia, musí stavbu nielen odstrániť na svoje náklady, ale zároveň mu hrozí aj pokuta. „V prípade, ak fyzická osoba zhotovuje stavbu bez overeného projektu alebo v rozpore s ním, Stavebný inšpektorát môže uložiť v zmysle zákona pokutu až do 15-tisíc eur,“ zdôraznila hovorkyňa ÚÚPV Simona Parížeková. V prípade fyzickej osoby – podnikateľa alebo právnickej osoby môžu byť pokuty až desaťnásobne vyššie.
„V minulosti často platilo, že potrebné povolenia bolo možné získať aj dodatočne. Táto doba je však za nami. Zákon neumožňuje legálne začať s výstavbou bez príslušných povolení. Vyzývame preto stavebníkov, aby sa nespoliehali na to, že takzvanú čiernu stavbu, ktorú začali stavať od apríla minulého roka, budú môcť neskôr zlegalizovať,“ dodáva generálny riaditeľ sekcie štátneho stavebného dohľadu ÚÚPV povedal Martin Zlocha.
Staré domy majú výnimku
Stavebný zákon počíta s legalizáciou stavieb, ktoré boli postavené pred 1. aprílom 2025. Tie je možné ešte pri splnení zákonných požiadaviek dodatočne legalizovať v zmysle prechodných ustanovení Stavebného zákona. Žiadosť o dodatočnú legalizáciu je však nutné podať do 31. marca 2029 na príslušný stavebný úrad. Po tomto dátume sa budú musieť všetky čierne stavby odstrániť.
Územné plánovanie sa na Slovensku mení od základov. Platnú dokumentáciu má už 63 percent samospráv
Stavby postavené pred účinnosťou nového Stavebného zákona sa delia do troch kategórií: Prvou sú stavby postavené pred 1. októbrom 1976. Na tie platí takzvaná generálna amnestia, a teda sa automaticky považujú za stavby postavené v súlade so zákonom. Druhou kategóriou sú stavby postavené od 1. októbra 1976 do konca roka 1989. Pri týchto stavbách platí amnestia a taktiež sa považujú za stavby postavené v súlade so zákonom.
Podmienkou však je, že sa musia nepretržite využívať na svoj účel a vlastník stavby musí byť aj vlastníkom pozemku alebo mať iné právo k pozemku, na ktorom je takáto stavba postavená. Treťou kategóriou sú stavby, ktoré sa začali stavať od začiatku roka 1990 do 1. apríla 2025. Tieto stavby ešte je možné dodatočne legalizovať pri dodržaní podmienok stavebnej legislatívy.