Hrajú sa na Manchester City. Odvaha priemerných tímov na MS sa mení v naivitu pri vlastnej bránke

dnes 17:45

Úvodné zápasy tohtoročných majstrovstiev sveta v Severnej Amerike priniesli nielen góly a emócie, ale aj starú futbalovú debatu.

fanúšikovia futbal ms 2026
Foto: TASR/AP
Fanúšikovia sa radujú z druhého gólu USA počas sledovania zápasu D-skupiny USA – Paraguaj na majstrovstvách sveta vo futbale v americkom meste Minneapolis v piatok 12. júna 2026.

Má sa každý tím za každú cenu snažiť rozohrávať od vlastnej bránky, alebo by niektoré mužstvá mali zvoliť jednoduchší prístup?

Britský futbalový publicista Ian King po otváracom zápase Mexika s Juhoafrickou republikou (2:0) upozornil na problém, ktorý je v modernom futbale čoraz viditeľnejší.

Podľa neho sa mnohé priemerné reprezentácie snažia doslova kopírovať štýl špičkových európskych klubov, no často na to nemajú dostatočnú kvalitu hráčov.

„Videli Manchester City a myslia si, že to vyzerá jednoducho. To však neznamená, že by to mali skúšať aj oni,“ poznamenal King.

Keď napodobňovanie bolí

Práve prvý mexický gól bol podľa neho ukážkou takéhoto rizika. Juhoafričania sa pokúsili kombinovať pri vlastnej šestnástke, stratili loptu a súper ich okamžite potrestal.

Situácia opäť otvorila otázku, či moderný futbal nie je niekedy až príliš posadnutý snahou hrať esteticky za každú cenu.

Trend budovania útokov od brankára sa za posledné roky rozšíril prakticky do celého sveta. Tréneri sa snažia kontrolovať hru držaním lopty a minimalizovať dlhé nákopy. Problém nastáva v momente, keď mužstvo nemá technicky dostatočne vybavených obrancov či stredopoliarov.

To, čo v podaní hráčov Manchestru City, Bayernu Mníchov či Paríža Saint-Germain vyzerá prirodzene, môže byť pre slabšie tímy cestou k lacným inkasovaným gólom.

Na turnaji býva pragmatizmus výhodou

Majstrovstvá sveta navyše vytvárajú špecifické prostredie. Reprezentácie majú na tréning a nacvičovanie herných automatizmov výrazne menej času než kluby.

Chyby v rozohrávke sa preto objavujú častejšie a bývajú drahšie. Na turnaji, kde môže jeden neúspešný zápas rozhodnúť o postupe či vyradení, býva pragmatizmus často cennejší než futbalová estetika.

Kingov postreh tak nie je len kritikou Juhoafričanov. Je pripomienkou, že úspešný futbal nemusí vždy vyzerať ako hra elitných klubov.

Svetové šampionáty v minulosti opakovane ukázali, že organizovanosť, disciplína a jednoduchosť dokážu poraziť aj technicky vyspelejšie mužstvá. A práve preto zostáva otázka aktuálna aj na MS 2026 - je lepšie hrať krásne, alebo účelne?

Neymar vynechá úvodný zápas Brazílie na MS. Tréner Ancelotti verí, že sa čoskoro vráti, tvrdo na tom pracuje.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"