Tri minúty hrôzy. Slafkovský bol odstavený súperom a potom aj koučom. Čo iné mal robiť, bráni Slováka expert

Montreal Canadiens so slovenským útočníkom Jurajom Slafkovským sa ocitli v mizernej situácii. Hokejisti Caroliny zvíťazili vo štvrtom zápase finále Východnej konferencie NHL na ľade súpera 4:0 a už iba krok ich delí od postupu do boja o Stanleyho pohár proti Vegas. Hurricanes vedú v sérii 3:1 na zápasy.

Juraj Slafkovský
Foto: SITA AP/Karl DeBlaker
Juraj Slafkovský v akcii na fotografii z druhého zápasu série.

Slávny kanadský tím pôsobil bezradným dojmom, predovšetkým v ofenzíve. Carolina ho v záverečnej tretine pustila iba k trom strelám na bránu, štatistiky ukazujú 18 streleckých pokusov za celý zápas.

Frederik Andersen si pohodlne ustrážil čisté konto. Tridsaťšesťročný Dán zaznamenal piaty shutout v play off v drese Hurricanes, čím vytvoril nový klubový rekord, keď prekonal Cama Warda.

Základ úspechu položili hostia v Bell Centre už v úvodnej tretine. Montreal zrazila na kolená necelá trojminútovka v rozmedzí 15. a 18. minúty, keď inkasoval hneď trikrát.

Skóre otvoril v presilovej hre Sebastian Aho, dvojgólové vedenie zabezpečil víťazovi základnej časti na východe kapitán Jordan Staal a na 3:0 zvýšil Logan Stankoven.

„Keď začnete takto dobre na ľade súpera, je to obrovská výhoda. Majú tu skvelých fanúšikov, veľmi vášnivých, takže bolo výborné takto vstúpiť do zápasu.

Ale po prvej tretine nemôžete byť spokojní, pretože zostáva ešte veľa hokeja. Dokázali sme však hrať naplno celý čas,“ vyjadril sa Stankoven podľa webu NHL, ktorý strelil svoj ôsmy gól v 12 zápasoch play off, čo je najviac v tíme.

Canadiens nepomohol ani heroický výkon českého gólmana Jakuba Dobeša, ktorý pochytal 39 striel. Dojem pokazili tri rýchle góly v závere prvej tretiny, z ktorých sa domáci už nespamätali.

„Nemôžem inkasovať tri góly za sebou. Som v bránke preto, aby som udržal tím čo najdlhšie v hre, dnes sa mi to však nepodarilo,“ vyčítal si muž s maskou na tvári „tri minúty hrôzy“.

Prvý útok Montrealu a celkovo ofenzíva predvádzala veľké trápenie. Slafkovský odohral 17:18 min, počas ktorých ani raz nevystrelil na bránku. Pripísal si dva hity a tri zblokované strely.

Keď tréner Martin St-Louis videl, že súperovi sa podarilo Slafkovského a jeho kolegov z elitnej formácie odstaviť, rozhodol sa pristúpiť k zmene.

Košického rodáka vyradil z prvého útoku a pridal do druhého k Jakeovi Evansovi a Ivanovi Demidovovi.

Bohužiaľ pre Montreal sa požadovaný efekt nedostavil. Slafkovský sa snažil rozbehnúť ofenzívu a ťahať útoky, spoluhráči mu však príliš nepomáhali.

„Čo iné mohol robiť, ako sa pokúsiť urobiť všetko sám? Asi vôbec nič.

Traja hráči Montreau na neho čakali v strednom pásme, bez pohybu. Štruktúra sa rozpadla,“ uviedol Anthony Martineau z kanadského športového kanála TVA Sports.

Fanúšikovia v záverečnom dejstve skandovaným pokrikom nabádali domácich k streľbe.

„Je to jednoducho tak. Fanúšikovia majú právo hovoriť, čo chcú, a my by sme tiež radi mali viac striel. V podstate sme na jednej lodi,“ povedal kapitán Montrealu Nick Suzuki.

„Nebol to náš najlepší výkon. Na začiatku nám chýbala presnosť, robili sme veľa strát pukov. Proti nim sa veľmi ťažko doťahuje náskok,“ zhodnotil tréner Montrealu Martin St. Louis.

Carolina zaznamenala už 64. víťazstvo v sezóne vrátane play off. Viac mala len v roku 2006, keď dosiahla 68 výhier a získala Stanley Cup. Hurricanes sú v aktuálnom play off vonku zatiaľ bez prehry s bilanciou 6:0.

Montreal bude odvracať prvý z mečbalov na ľade súpera, kde sa mu počas tohtoročnej play-off paradoxne darí viac ako v domácej aréne Bell Centre. Hurricanes môžu spečatiť postup v noci na sobotu, keď je na programe piaty zápas.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"