Macrona čaká prvá ťažká skúška, pridal sa k nemu expremiér

TA3 TASR
9.5.2017 10:47

Po desaťročiach pomalého rastu, narastajúcej nezamestnanosti a znižujúcej sa konkurencieschopnosti si Francúzi zvolili prezidenta, ktorý má plán ako vytiahnuť krajinu z tohto marazmu. Emmanuela Macrona ale čaká neľahká úloha. Francúzsko je totiž rozdelené viac ako kedykoľvek predtým a už o mesiac ho čakajú parlamentné voľby.

Macron v neľahkom období získal silného spojenca. Bývalý francúzsky premiér Manuel Valls avizoval, že v parlamentných voľbách v júni bude kandidovať za jeho stranu. "Som kandidátom," uviedol socialistický politik pre stanicu RTL.     

Valls (54), ktorý už pred prezidentskými voľbami podporil Macrona, patrí dosiaľ k pravému krídlu rozvrátenej a oslabenej vládnucej Socialistickej strany. Premiérom bol za vlády prezidenta Francoisa Hollanda do konca minulého roka a začiatkom tohto roka neuspel vo vnútrostraníckych prezidentských primárkach. Centrista Macron sa po nedeľňajšom víťazstve v prezidentských voľbách vzdal funkcie predsedu svojho hnutia Vpred! (En Marche!), ktoré založil len pred rokom.

Hnutie sa v pondelok rozhodlo pre zmenu názvu - do júnových volieb do Národného zhromaždenia tak pôjde už ako Republika vpred (La République en marche). Kandidátov vo všetkých volebných obvodoch chce oznámiť do štvrtka 11. mája.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok